Użądlenie pszczoły – objawy i pierwsza pomoc

Użądlenie pszczoły nie zdąża się często, ale może powodować przykre skutki w postaci bólu i pieczenia. Szczególnie jesteśmy narażeni na ataki w okresie późno wiosennym i wczesno letnim. Kwitnące drzewa wpływają, wtedy na wzmożoną aktywność pszczół. Samo żądlenie jest formą obrony owadów przed intruzami oraz informacją, że znaleźliśmy się za blisko gniazda. Co należy zrobić po ukąszeniu pszczoły? Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc?

Objawy po użądleniu

Na wstępie należy wyjaśnić, że żądlą wyłącznie samice owadów. Do pierwszych objawów należy szeroki mocno rumień w miejscu ukąszenia. Oznacza, to że żądło cały czas znajduje się w ranie. Średnio wbija się około 2,5 cm, co stanowi przeważnie jego długość. Po ukąszeniu pszczoła, razem z żądłem wstrzykuje nam jad, który powoduje pieczenie i swędzenie. Jeżeli od razu zastosujemy środki antyhistaminowe pierwsze objawy mogą ustąpić dość szybko Wyjątek to uczulenie na jad pszczeli.

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przy użądleniu?

Na początku należy usunąć żądło z rany. Sam proces wyciągania nie należy wykonywać zbyt energicznie, aby nie spowodować rozprzestrzenienia się jadu. Żądło możemy podważyć zdezynfekowaną igłą i wyjąć je pincetą. Ranę możemy odkazić wodą utlenioną lub przemyć ją wodą z mydłem. Kolejnym krokiem jest schłodzenie lodem miejsca po ukąszeniu. W przypadku, alergii na jad konieczne jest posiadanie w apteczce adrenaliny, hydrokortyzonu i leków antyhistaminowych.

Użądlenie pszczoły

Co jest dobre na ukąszenie pszczoły?

Do domowych sposobów nadających się do stosowania na rany zalicza się o ironio produkt pszczół, czyli miód Manuka. Może on przynieść znaczącą ulgę, dzięki swojemu działaniu regenerującemu i antyseptycznemu. Ponadto, w takiej sytuacji warto zastosować kilka z poniższych domowych metod:

  • Kwaśne okłady z octu lub soku z cytryny
  • Pasta z sody oczyszczonej
  • Pasta do zębów
  • Starty czosnek
  • Okłady z cebuli lub pietruszki
  • Wypicie wapnia

Wszystkie te sposoby, mają na celu zmniejszenie obrzęku, zdezynfekowanie rany oraz ograniczenie działania jadu pszczoły.

Jak wygląda wstrząs anafilaktyczny?

W przypadku, gdy jesteśmy uczuleni na jad pszczoły może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Wtedy, bardzo istotny jest kontakt z lekarzem, gdyż ukąszenie dla osoby uczulonej może okazać się śmiertelne. W sytuacji, gdy nie wiemy, że jesteśmy osobą uczuloną na jad należy uważanie obserwować, czy nie mamy poniższych objawów wstrząsu anafilaktycznego takich jak:

  1. Duszność
  2. Osłabienie
  3. Spadek ciśnienia krwi
  4. Zawroty głowy
  5. Wymioty
  6. Biegunka

Oczywiście, przy tym pozostają standardowe objawy po ukąszeniu, czyli świąd i opuchlizna. Osoba uczulona powinna pozostawać 24 h od ukąszeniu pod obserwacją lekarza.

Kiedy zejdzie opuchlizna po ukąszeniu pszczoły?

Objawy po ukąszeniu mijają po kilku kilkunastu godzinach. Wszystko, zależy kiedy nastąpi tak zwana pierwsza pomoc. Warto od razu po ukąszeniu zastosować środki zmniejszające opuchliznę. Oczywiście na szybkość schodzenia skutków wpływ ma kiedy usuniemy żądło z rany. Dla osoby nie mającej alergii, pierwsze chwile po ukąszeniu mogą być stosunkowo bolesne i nieprzyjemne. Jednakże, jeżeli nie rozdrapiemy rany i użyjemy preparaty łagodzące ból szybko uzyskamy ulgę.

Podsumowanie

Użądlenie pszczoły zdarza się sporadycznie. Jeżeli już dojdzie do tej przykrej sytuacji możemy sobie szybko poradzić z bólem stosując pierwszą pomoc. Skuteczne w tym wypadku są tez domowe metody. Warto pamiętać, aby nie drażnić pszczół i nie zbliżać się do ich gniazda, wtedy ich ataki praktycznie nam nie grożą. Same skutki po użądleniu, mijają stosunkowo szybko oczywiście jeżeli od razu zastosujemy środki odkażające i zmniejszające opuchliznę.

Bibliografia

1. https://www.gov.pl/web/gis/pszczoly-osy-szerszenie–pierwsza-pomoc-przy-uzadleniach-jak-sie-zachowac-gdy-dojdzie-do-uzadlenia-przez-pszczole-lub-ose

2. Nittner-Marszalska M.: Alergia na jady owadów żądlących. W: Podstawy Alergologii, pod red. Mędrala M.,Wydawnictwo Medyczne, 2006.