Miód manuka na rany

Miód Manuka na rany to świetny sposób przyspieszający ich gojenie. By jednak wykorzystać jego niesamowity potencjał, warto wniknąć w metody i sposoby jego użycia na rozmaite rany i uszkodzenia tkanek oraz zacząć traktować go jako niezbędnik regeneracyjny. Nim skupimy się, na tym, w jakich przypadkach warto go stosować, przyjrzyjmy się substancjom czynnym i właściwościom miodu Manuka, które wpływają na działanie regeneracyjne.

Co na rany ?

Dlaczego stosowanie miodu Manuka na rany może okazać się skuteczne ? Głównym powodem jest zawartość substancji czynnej MGO, która wpływa na prozdrowotne działanie miodu. To właśnie jemu zawdzięczamy regeneracyjne oddziaływanie w styczności z ranami. Prócz tego Manuka (jak i pozostałe miody) ma kwaśny odczyn pH, który wpływa redukująco na enzymy proteolityczne, które mogą zaburzać całościowy proces gojenia. Tworzą one bowiem nowe naczynia krwionośne i naskórkowe, ale jednocześnie niszczą wcześniej powstałe struktury. Zazwyczaj dochodzi do niszczenia niezbędnej pozostałości starych tkanek, ale w przypadku nadaktywności enzymatycznej, dochodzi do zaburzenia równowagi i proces nie przebiega prawidłowo. Nie zaobserwujemy wówczas tworzenia się nowego naskórka, a rana wygląda na stale jątrzącą się.

Dodatkowo miód niweluje nieprzyjemny zapach rany, która zaczyna wytwarzać woń pod wpływem namnażania się bakterii. Ułatwia również zmiany opatrunków, nie powodując sklejania się rany z bandażem czy gazą. Zapewnia odpowiednie nawilżenie rany, nie dopuszczając do nadmiernego jej wyschnięcia, jednocześnie pozbywając się obrzęków.

Jednym z największych atutów Miodu Manuka wykorzystywanego na rany jest jego aktywne działanie na najbardziej oporne na leczenie antybiotykami bakterie tj. pałeczkę ropy błękitnej, paciorkowiec z grupy A oraz gronkowiec złocisty. Radzi sobie z nimi niemal koncertowo nie dopuszczając do ich namnażania się. Nie masz jeszcze miodu Manuka w swojej apteczce ? Kupisz go odwiedzając nasz  sklep internetowy z miodem, wszystkie produkty otrzymasz najwyższej jakości i w konkurencyjnej cenie.

Miód Manuka na rany

Miód Manuka na rany jak stosować ?

Każda rana jest inna i wymaga innej pielęgnacji. Jeśli zapomnimy o tym jakże istotnym fakcie możemy nadkazić ranę, albo zaburzyć jej proces gojenia się.

W przypadku odleżyn miód Manuka stosowany na rany łagodzi stan zapalny, a gęsta konsystencja miodu oddziela ranę od czynników zewnętrznych i podrażniający. Dzięki temu trudne do zagojenia odleżyny nie są dodatkowo „urażane” i możliwa jest regeneracja tkanki. Okłady można przygotować łatwo i szybko – wystarczy ranę posmarować grubą warstwą miodu, a następnie nałożyć jałową gazę/ bandaż, który należy wymieniać regularnie co kilka godzin. Można też skorzystać z gotowych aptecznych okładów z Miodem Manuka, które coraz częściej przybierają formę dużych plastrów.

Trądzik to dolegliwość wpływająca na estetykę cery w każdym wieku. Niestety, nawet pozbywając się uporczywych wyprysków i zaskórników, mogą pozostać po nich zaczerwienione blizny potrądzikowe. Okłady z Miodu Manuka wyrównają koloryt ran, wygładzą ich strukturę i odpowiednio odżywią skórę, sprzyjając jej naturalnej regeneracji.

Owrzodzenia żylakowe są następstwem niewydolności żylnej, której towarzyszy przewlekły i trudny do wyciszenia stan zapalny. Jednak Miód Manuka potrafi poradzić sobie z tak ciężkimi przypadkami, przynosząc nie tylko ulgę, ale zapewniając ładny i zdrowy wygląd podudzi.

Rany cukrzycowe łatwo tworzą się w wyniku otarć i uszkodzeń skóry cukrzyka, którego organizm nie jest w stanie szybko poradzić sobie z ranami. Przeszkadza w tym zbyt wysoki poziom cukru we krwi, co może prowadzić do pogarszania się stanu uszkodzenia, przenikając do głębokich warstw i struktur skóry, a nawet kości. Okłady z Miodu Manuka łagodzą ból i prowadzą do szybkiej regeneracji nawet w ciężkich przypadkach.

 

Maść Manuka na rany

Powyżej przedstawiliśmy listę najpopularniejszych schorzeń przy których pomocne może okazać się stosowanie miodu Manuka na rany. Teraz kilka słów odnośnie samego procesu aplikacji. W zasadzie świetnie sprawdzi się typowy spożywczy miód np. miód Manuka MGO 400, którym po prostu możemy posmarować miejsce, które chcemy poddać działaniu terapeutycznemu. Oczywiści ze względu na swoją lepkość musimy zachować ostrożność żeby się nie pobrudzić. Jako drugie być może bardziej preferowane rozwiązaniem możemy kupić maść Manuka na rany. W takiej sytuacji otrzymamy maść w tubce, którą w łatwy sposób można zaaplikować w wyznaczone miejsce. Następnie zakręcić tubkę z maścią z miodu Manuka i uniknąć w ten sposób pobrudzenia oraz zmarnowania preparatu. Ciekawym rozwiązaniem, które opiszemy w dalszej części artykułu może być również stosowanie plastrów z miodem Manuka.

Plaster z miodem Manuka

Teraz informacja specjalnie dla rodziców. Najlepszym rozwiązaniem uzupełniającym zawartość domowej apteczki będzie zakup plastrów z miodem Manuka. Cechuje je bardzo duża poręczność oraz oczywista łatwość aplikacji. Kolejną zaletą jest to że plaster z miodem Manuka można bez problemu zabrać na każdy wyjazd. Można również wyrobić sobie zwyczaj wrzucania tego typu plastrów do bagażu naszego dziecka przed wyjazdem na kolonie, obóz, zieloną szkołę lub inny wyjazd gdzie pojawienie się skaleczenia może być bardziej prawdopodobne. Jeszcze kilka słów odnośnie działania takich plastrów. Właściwości Manuki wpływają na zwiększenie ochrony antybakteryjnej dzięki czemu znacznie spada szansa pojawienia się ewentualnego zakażenia. Zaletą podobnych plastrów jest również zapewnienie dostępu powietrza tak zęby rana mogła swobodnie oddychać.

Opinie

Opinie na temat stosowania miodu Manuka na rany są więcej niż pozytywne. W Internecie na licznych formach możemy znaleźć wpisy zamieszczane przez osoby stosujące miód Manuka w przypadku pojawiających się zranień. Stosują je zarówno mamy dla swoich dzieci w przypadku tzw. ran “boiskowych” a tak że w bardziej poważnych przypadkach. Miód z Nowej Zelandii stosowany jest również przez specjalistów nie tylko w Polsce ale w zasadzie na całym świecie. Jest to niezwykle skuteczny sposób przyspieszający gojenie ran, który stale zyskuje na popularności. Warto również wpisać się w ten rozwijający się trend i przynajmniej wypróbować stosowanie tego typu rozwiązań aby samemu również dokonać móc ocenić skuteczność.

Podsumowanie

Idąc przez życie wszelkiego rodzaju skaleczenia, rany i inne podobne dolegliwości są nieuniknione. Stosowanie miodu Manuka na rany w formie maści, plastrów lub smarując ranę bezpośrednio ze słoika to fajne i przede wszystkim skuteczne rozwiązanie, które znacznie przyspiesza gojenie się ran i działa jednocześnie antybakteryjnie. Warto poszerzać horyzonty i wybrać niestandardowe ale jakże efektywne rozwiązanie.

Bibliografia: