Stolica Nowej Zelandii

Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki wpis, w którym znajdziesz najważniejsze informacje związane z administracyjnym funkcjonowaniem Nowej Zelandii. Odpowiemy na pytanie jakie miasto jest stolicą tego kraju a także pokrótce omówimy takie aspekty jak flaga czy też języki urzędowe, którym posługują się mieszkańcy Nowej Zelandii. Przeczytaj artykuł do końca a poznasz najważniejsze informacje.

Wellington

Stolicą i zarazem centrum urzędowym Nowej Zelandii jest Wellington. Taki stan rzeczy ma miejsce od 1862 roku kiedy to stolica została przeniesiona z Auckland.  Jest to miasto zlokalizowane w południowej części Północnej Wyspy. Można powiedzieć  że mieści się mniej więcej w połowie kraju. Wellington  zlokalizowane jest tuż nad Zatoką Evansa. Dość długa linia brzegowa czyni  ze stolicy miasto niezwykle ciekawe dla odwiedzających.  Warto zwrócić uwagę na to że wcale nie jest to największe miasto w Nowej Zelandii. Jest wyprzedzane przez min. wspomniane wcześniej Auckland oraz Christchurch. W graniach stoicy zamieszkuje nieco ponad  200 000 tys. mieszkańców. Większość najważniejszych spraw urzędowych mieszkańcy Nowej Zelandii właśnie mogą załatwić w Wellington.  Wszystkie osoby, które cenią nektarowy miód Manuka z pewnością mogą wpisać Wellington na listę miejsc ciekawych do odwiedzenia podczas wizyty w Nowej Zelandii.

 

Wellingotn - stolica Nowej Zelandii

Język urzędowy w Nowej Zelandii

Historycznie Nowa Zelandia była kiedyś kolonią brytyjska. Od 1947 roku jest niepodległym państwem, natomiast zaszłości kolonialne pozostawiły po sobie pewne wpływy. Jednym z nich jest język, którym posługuje się ludność nowozelandzka.

 W Nowej Zelandii są trzy oficjalne języki urzędowe:

  1. Angielski
  2. Maoryski
  3. Migowy

Z wymienionych powyżej zdecydowana większość ludności posługuje się językiem angielskim. Rdzenni  obywatele Nowej Zelandii mówią również po maorysku. Duża cześć mieszkańców jest dwujęzyczna czyli mówi zarówno po angielsku jak i maorysku.   Młodsi obywatele preferują jednak komunikację w języku angielskim. Ważnym krokiem było również prowadzenie języka migowego jako ukłon w stronę osób głuchoniemych.

Flaga Nowej Zelandii

Flaga Nowej Zelandii ma ciemno granatowe tło. Po jej prawej stronie znajdziemy 4 czerwone gwiazdy w białej obwódce, które po połączeniu przypominają kształt latawca. Po lewej stronie flagi dolna część pozostaje bez dodatkowych elementów natomiast w górnej części prawej strony znajdziemy czerwony krzyż z dodatkowymi dwoma ramiona przecinającymi go pod kątem. Krzyż podobnie jak gwiazdy jest w kolorze czerwonym wraz z występującą białą obwódką.  W celu łatwiejszego zapamiętania krzyż jest bardzo podobny (niemal identyczny) do tego znajdującego się na fladze Wielkiej Brytania. Taka ingerencja we flagę Nowej Zelandii również ma związek z kolonialną przeszłością tego wyspiarskiego kraju.

Zdjęcie przedstawiające flagę Nowej Zelandii znajdziesz na poniższej rycinie.

Flaga Nowej Zelandii

Bibliografia

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_Zelandia

2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezyk_maoryski