Miody Manuka

Pewne przysłowie mówi, że „Pszczoły zbierają nektar, ale nie szukają pochwał” – a zdecydowanie powinny! Dlaczego? Te pracowite owady oferują nam nie tylko substancję, która wspiera nasze zdrowie, ale „dbają” również o różnorodność miodów. Wśród licznych odmian zdecydowanie na prowadzenie wysuwa się Miód Manuka, który jest niczym strażnik naszego zdrowia.

 

 

Co to jest Miód Manuka?

Miód Manuka wyróżnia się unikalnym smakiem. Intensywne aromaty ziołowe łączą się z elementami ziemistości oraz nutą goryczy. Wysublimowana słodycz zakończona jest delikatnym finiszem wytrawności. Smak jest po prostu wyśmienity. Miód z Manuka znany jest z kremowej wręcz aksamitnej konsystencji. W temperaturze pokojowej zachowuje przyjemną płynność. Jego puszystość idealnie można połączyć np. z croissantem i kawą, tworząc wyjątkowe zestawienie smakowe, które świetnie sprawdzi się chociażby na śniadanie. Kolor miodu jest wielowymiarowy. Świeżo po wytworzeniu dominuje odcień złoty. Wraz z leżakowaniem produktu odcień przechodzi z jasno złotego do nawet ciemno- bursztynowego.

Pochodzenie Miodu Manuka

Egzotyczny Miód z MGO pochodzi z odległych zakątków Nowej Zelandii. Kraju wchodzącego w skład kontynentu Australii i Oceanii. To na tym obszarze znajdują się dwie główne wyspy „Północna” i „ Południowa” tworzące państwo Maorysów. Ze względu na optymalne warunki klimatyczne oraz niską roczną amplitudę temperatur jest to obszar gdzie naturalnie rośnie drzewo Manuka. Właśnie to sprawia że Nowa Zelandia stała się światowym centrum produkcji Miodu Manuka. Niewielkie ilość tego wyrobu wytwarzana są również w Australii południowo-wschodnie a dokładniej w okolicach Przylądku Tasmanii.

Z czego jest zrobiony miód Manuka ?

Miód z Manuki powstaje z nektaru pochodzącego z krzewu Leptospermum scoparium, nazywanego przez Maorysów „drzewem życia”. Jest to roślina o dużej różnorodności jeżeli chodzi o wielkość. Może występować jako niewielki krzew bądź jako duże, dorodne, przekraczające nawet 10m drzewo. Liście krzewu cechują się dużą sztywnością, ciemnozielonym kolorem oraz ostrym zakończeniem. Kwiaty najczęściej występują w kolorze białym. Mogą również przybierać barwę różową a kończąc na głęboko czerwonej. Okres kwitnienia tej rośliny to zaledwie 4-6 tygodni. W tym czasie pszczoły intensywnie zbierają nektar z kwiatów, który finalnie posłuży do produkcji miodu.

Co oznacza MGO w miodzie z krzewu Manuka ?

Miody Manuka to jedyne na świecie wyroby, które naturalnie zawierają znaczne ilości związku o nazwie MGO. Jego poziom jest nawet kilkadziesiąt razy wyższy niż w tradycyjnych miodach. Przykładowo w polskich miodach zawartość MGO oscyluje w granicach 10-20mg/kg. W przypadku miodów z Nowej Zelandii te wartości mogą być nawet kilkadziesiąt razy większe i osiągać wartość przekraczającą 1000 mg. Informację odnośnie zawartości MGO w danym miodzie znajdziesz na każdej etykiecie produktowej.

Miód Manuka jak stosować ?

Polacy zjadają ponad 30 tys. ton miodu rocznie, ten produkt jest obecny w diecie właściwie każdego z nas. Spożywając go warto trzymać się kilku zasad, aby nie tracił swoich składników. Miód Manuka MGO najlepiej stosować rano doustnie bezpośrednio ze słoika lub rozpuścić łyżeczkę w szklance chłodnej wody. Dobrym rozwiązanie będzie spożywanie go jeszcze przed pierwszym posiłkiem na przykład w połączeniu z sokiem z cytryny. W ciągu dnia możemy spokojnie użyć 2 lub 3 takie porcje produktu.

Miód Manuka – przeciwwskazania

Miód z krzewu Manuka jest w pełni naturalnym produktem, pomimo tego są osoby, które powinny się go wystrzegać. Głównym przeciwwskazaniem do stosowania miodu manuka jest cukrzyca oraz alergia na produkty pszczele. Osoby mające zdiagnozowane te dolegliwości powinny w szczególności go unikać. Należy pamiętać że nie powinno się podawać miodu dzieciom poniżej 1 roku życia.  Ze względu na podwyższony indeks glikemiczny oraz wysoką kaloryczność miód nie jest wskazany dla osób przebywających  na ścisłej diecie.

Co wpływa na cenę miodu Manuka?

Cena, którą należy zapłacić za miód z Manuka zależy głównie od zawartości MGO. Im wyższe stężenie związku w miodzie tym większe koszty trzeba ponieść przy zakupie. Oprócz tego cena kształtowana jest przez takie czynniki jak:
• Wysokie koszty transportu transkontynentalnego
• Niska dostępność produktu
• Znaczne koszty badań laboratoryjnych

Gdzie kupić oryginalny miód Manuka?

Prawdziwy Miód Manuka importowany bezpośredni z Nowej Zelandii można kupić w naszym sklepie. Gwarantujemy najwyższą jakość naszego miodu przy zachowaniu konkurencyjnej ceny. Nasze produkty pszczele poddawane są badaniom laboratoryjnym na zawartość charakterystycznego dla Manuki związku. Certyfikaty załączone są do wglądu na naszej oficjalnej stronie. Kupuj miód Manuka tylko z pewnego źródła aby uniknąć podrobionych i nieoryginalnych wyrobów.

Oryginalny miód Manuka