Miód na opryszczkę

Wiele osób słysząc określenie „miód na opryszczkę” ze zdziwieniem podnosi powieki.  W poniższym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości pojawiające się odnośnie jego stosowania w leczeniu opryszczki. Większość z nas z pewnością miała do czynienia z tą dolegliwością. Na rynku dostępne są przeróżne środki farmakologiczne podawane doustnie bądź miejscowo mające na celu pomoc w zwalczaniu choroby.  Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się jakie naturalne sposoby mogą być skuteczne w walce z tą dolegliwością ? Sprawdź również  jaki miód może być najbardziej skuteczny w walce z opryszczką wargową ?

Co to jest opryszczka ?

Opryszczka jest to schorzenie wyjątkowo nieprzyjemne, głównie ze względu na walory estetyczne. Sama choroba polega na pojawianiu się niewielkiej rany w okolicach ust, która nie leczona sukcesywnie będzie ulegała powiększeniu. Przyczyną schorzenia są wirusy, dokładniej powodują ją odpowiednio wirus opryszczki HSV1 i HSV2. Do zakażenia pierwszym wirusem dochodzi najczęściej w dzieciństwie. Natomiast w drugim przypadku wirusem mogą zarazić się głownie dorośli i może mieć to  miejsce podczas kontaktów seksualnych z zakażoną osobą. Co ważne jeżeli raz ulegniemy zakażeniu to pozostaniemy nosicielem tej choroby do końca życia.

Miód Manuka na opryszczkę

Pierwsze objawy opryszczki

Jakie objawy pojawiają się w przypadku opryszczki ? Co najważniejsze występują one tylko w dość wąskiej grupie osób. Mogą być zaobserwowane średnio u jednej na dziesięć osób chorych na opryszczkę.

Najpopularniejsze objawy opryszczki to:

  • Pojawiające się stany podgorączkowe lub gorączka
  • Może nastąpić powiększenie węzłów chłonnych
  • Najbardziej widocznym objawem opryszki jest występowanie w okolicach ust zapalenia błony śluzowej – ten objaw charakterystyczny jest zwłaszcza u małych dzieci.
  • Ogólny stan osłabienia organizmu
  • W niektórych przypadkach mogą być odczuwalny brak apetytu lub mdłości
  • Może dojść do ostrego zapalenia migdałków – taka sytuacja występuje przeważnie u osób dorosłych. W takiej sytuacji warto wypróbować miód Manuka 400 o mocniejszym miejscowym działaniu, dostępny na hecadi.pl

 

Leczenie opryszczki wargowej

W jaki sposób wyleczyć opryszczkę wargową ? Będąc na wizycie u lekarza kiedy zostanie u nas zdiagnozowana opryszczka bardzo często przepisywane są środki farmakologiczne. Do stosowania wewnętrznego przeważnie pacjent otrzymuje receptę na takie leki jak Hascovir bądź też bardziej popularny Heviran. Są to leki w tabletkach, które należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Preparaty te można zakupić bez recepty w aptece natomiast są one wtedy dość drogie. Zdecydowanie lepiej skorzystać z upustu jaki otrzymamy kupując lek na receptę.

Dość popularne są również preparaty w aerozolu stosowane miejscowo, których zadaniem jest „wypalenie” stanu zapalnego pojawiającego się w okolicach ust. Po regularnym stosowaniu dochodzi do „przysychania” rany, która stopniowa zaczyna zanikać. Również coraz większą popularnością cieszą się plastry na opryszczkę, które zupełnie intuicyjnie można przykleić w miejscu występowania zaczerwienienia. Również skutecznym natomiast mniej popularnych środkiem leczenia opryszczki jest aplikowanie miodu na opryszczkę.  Jak to działa i jaki miód będzie najlepszy ?

Miód Manuka na opryszczkę

Miody Manuka można stosować miejscowo, smarując punkty w których pojawiły się stany zapalne. Dlaczego miód na opryszczkę jest taki skuteczne ? Nie chodzi tutaj o byle jakie miody lecz o oryginalne miody Manuka z Nowej Zelandii. Ze względu na zawartości substancji czynnej o nazwie methylglyoxal (link do artykułu) posiadają szereg bardzo cennych właściwości.  Do najpopularniejszych z nich zaliczyć można działanie bakteriobójcze i regeneracyjne. W przypadku stosowania miodu Manuka na opryszczkę  szczególnie sprawdzi się działanie przeciwwirusowe.  Pamiętajmy że podłożem opryszczki są wirusy dlatego też terapia nastawiona na jej zwalczanie powinna być ukierunkowania na ich eliminację. Miód Manuka oprócz stosowania na opryszczkę wykorzystywany jest również w przypadku różnego rodzaju zranień, gdzie jego celem jest przyspieszenie procesu gojenia.

Podsumowanie

Opryszczka to bardzo nieprzyjemna dolegliwość zwłaszcza jeżeli chodzi o walory estetyczne. Stany zapalne pojawiające się w okolicach ust do pięknych nie należą. Dlatego też należy uporać się z nią tak szybko jak to tylko możliwe. Oprócz środków farmakologicznych zdecydowanie warto posmarować opryszczkę miodem Manuka, które przyspieszy proces gojenia. Samo schorzenie nie należy do niebezpiecznych natomiast warto zadbać o jak najszybszą likwidację tej dolegliwości. Jeżeli interesuje Cię tematyka związana z miodami Manuka i chcesz bardziej szczegółowo poznać działanie tego nowozelandzkiego miodu zapraszamy na naszego bloga. W artykule o właściwościach znajdziesz  najważniejsze zagadnienia związane z dobrodziejstwem tych miodów z Nowej Zelandii.

Bibliografia

  1. Opryszczka – przyczyny, zapobieganie i leczenie. Z czym można pomylić opryszczkę? (medonet.pl)
  2. Opryszczka – przyczyny, objawy, leczenie, jak zapobiegać? | Allecco.pl
  3. Opryszczka – jakie są jej przyczyny i objawy? – Poradnik Apteki Gemini
  4. Miód poradził sobie z opryszczką lepiej niż antywirusowe leki. Chodzi o jeden gatunek (focus.pl)