MGO co to jest ?
MGO to w pełni naturalny aldehydowy związek chemiczny o pełnej nazwie methylglyoxal. Powstaje w wyniku glikolizy, czyli najprościej mówiąc w rozbudowanym procesie przekształcania glukozy na cząsteczki pirogronianu. Z tego właśnie powodu MGO nazywany jest niekiedy aldehydem pirogronowym. Występuje w miodzie, nabiale, sokach, zielonej herbacie, pomidorach, kawie, pieczywie i w wielu innych produktach spożywczych, a jego cenną domeną jest łatwo-rozpuszczalność w wodzie. MGO określa się wzorem C3H4O2, który szczegółowo opisał profesor Thomas Henle. To jego badania przyczyniły się do popularyzacji najważniejszych danych i zachęciły pozostałych naukowców do wnikliwszych analiz tego związku.
MGO w polskich miodach
Tak jak wspomnieliśmy MGO występuje w wielu produktach spożywczych. Od razu nasuwa się pytanie czy polskie miody także zawierają MGO ? Tak, ale w porównaniu z miodem Manuka możemy powiedzieć że są to całkowicie śladowe ilości. Na przykład, ujednolicając główne dane, w kilogramie tradycyjnego miodu (tj. lipowego, wrzosowego lub gryczanego) MGO wahać się będzie na poziomie 3 mg, natomiast w miodzie Manuka na poziomie do 900 mg. Widzimy zatem, jak wielka jest dysproporcja zawartości, która oczywiście przekłada się na właściwości. Podsumowując najcenniejszą skarbnicą MGO jest nowozelandzki miód z Manuka, gdzie MGO powstaje z DHA, czyli dihydroksyacetonu, zawartego w nektarze kwiatów krzewu Manuka. Ciekawe jest jednak to, że Methylglyoxal zawarty w miodzie z Manuka cały czas ulega procesom chemicznym w wyniku czego poziom MGO stale rośnie. To właśnie z tego powodu stężenie MGO w miodzie będzie większe, niż deklaruje producent. Jeżeli szukamy naturalnego miodu o świetnym działaniu próżno szukać go w Polsce – zdecydowanie najbardziej rekomendowanym miejscem będzie Nowa Zelandia.
Methylglyoxal właściwości i działanie
Jeśli chodzi o właściwości Methylglyoxalu MGO, na prowadzenie wychyla się jego antybakteryjność i działanie przeciwutleniające. To naturalny „antybiotyk” o silnym i kompleksowym działaniu. Nie tylko hamuje namnażanie się patogenów, ale szybko je neutralizuje. Działa grzybobójczo i jest przyjacielem wzmacniania odporności. Pobudza układ immunologiczny, zabezpieczając go przed infekcjami i przeziębieniem. Ale to nie wszystko Miody Manuka wykazują działanie przeciwzapalne i regenerujące, co szczególnie sprzyja gojeniu się ran. Ich korzystne działanie widoczne jest przy schorzeniach skóry (m.in. łuszczyca, AZS) jak i również przy oparzeniach, odleżynach lub odmrożeniach. Ponadto wspomagaja pracę całego układu pokarmowego, niwelując uciążliwą zgagę, niestrawność i ból żołądka. Wyrównują odpowiedni poziom flory bakteryjnej w jelitach i zapewnia ochronę śluzówki przewodu pokarmowego, łagodząc wszelkie podrażnienia. Jedne z najnowszych badań i analiz potwierdzają, że wykazuje działanie antynowotworowe, hamując namnażanie się nieprawidłowych komórek.
Podsumowanie
Podsumowując, poziom MGO zawarty w miodach jest dobrym wskaźnikiem oddziaływania na różnego rodzaju dolegliwości. Logiczny zatem jest wniosek, że im wyższy wskaźnik Methylglyoxalu, tym dany produkt sprawdzi się lepiej na poważniejsze schorzenia. Sama klasyfikacja miodu z Manuka jako superfood wynika ze szczególnego oddziaływania MGO i jego prozdrowotnych właściwości, a ostatnie badania potwierdziły, że witamina C może działać z Methylglyoxalem synergicznie, czyli wzmacniać jego siłę działania. Jeśli zatem chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem i to przez cały rok, koniecznie warto zaopatrzyć się w nowozelandzki miód z wysokim stężeniem MGO.
Bibliografia:
- Methylglyoxal (MGO) in Italian Honey, Appl. Sci. 2021, 11, 831.
- Występowanie metyloglioksalu w miodzie manuka i jego oddziaływanie na organizm człowieka, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu
- Methylglyoxal in Manuka Honey – Correlation with Antibacterial Properties
- Identification and quantification of methylglyoxal as the dominant antibacterial constituent of Manuka (Leptospermum scoparium) honeys from New Zealand, Elvira Mavric,Silvia Wittmann,Gerold Barth,Thomas Henle
- Wpływ miodu na rany: aktualizacja do najnowszych wyników badań
- Występowanie metyloglioksalu w miodzie manuka i jego oddziaływanie na organizm człowieka