Miód Manuka jaki wybrać ?

Jeżeli zastanawiasz się jaki miód Manuka wybrać w poniższym artykule postaramy przedstawić się podstawowe informacje, które mogą pomóc w procesie decyzyjnym. Dla klientów stykających się po raz pierwszy z tym miodem, opiszemy jakie są rodzaje Manuki oraz czym one się od siebie różnią. Postaramy się też podpowiedzieć od jakiego miodu najlepiej zacząć. Z wyborem odpowiedniego stężenia miodu Manuka jest podobnie jak z innymi produktami prozdrowotnymi. Czym zatem kierować się przy zakupie, na co zwrócić uwagę, by nasz wybór był trafny oraz skuteczny?    

Miód Manuka rodzaje

Możemy się zastanawiać, czy prócz różnicy w gramaturze miód Manuka różni się między sobą? Owszem. Podstawową różnicą jest zawartość MGO, czyli methyloglyoksalu. Możemy wyróżnić cztery stężenia MGO:

  • Miód Manuka MGO 100+, zawiera minimum 100 mg methyloglyoksalu na 1 kg miodu,
  • Miód Manuka MGO 250+, zawiera minimum 250 mg methyloglyoksalu na 1 kg miodu,
  • Miód Manuka MGO 400+, zawiera minimum 400 mg methyloglyoksalu na 1 kg miodu,
  • Miód Manuka MGO 550+, zawiera minimum 550 mg methyloglyoksalu na 1 kg miodu.

Co dokładnie oznaczają te zróżnicowane wartości? Stężenie MGO charakteryzuje konkretne działanie miodu i siłę jego wpływu na zdrowie organizmu. Ponieważ miód z manuka wykazuje prozdrowotne właściwości, stężenie MGO podpowiada nam, na jak poważne dolegliwości należy go stosować – im wyższy poziom methylglyoksalu tym działa na poważniejsze schorzenia. Głównie zawartość substancji czynnej determinuje finalną cenę miodu Manuka. dostępnego w naszym sklepie. Skoro już wiesz czym poszczególne stężenia różnią się od siebie zostań naszym klientem i wybierz miód, który najbardziej Ci odpowiada.

Jaki miód manuka wybrać

Jaki miód Manuka wybrać ?

Skoro znamy już dokładne rodzaje Miodu Manuka i jego stężenia, skupmy się na praktyce. Wariant MGO 100+ uznaje się za dawkę profilaktyczną, która pozwoli nam utrzymać dobry stan zdrowia. Takie stężenie jednocześnie będzie korzystnie wpływać na nasz układ immunologiczny i zabezpieczy nas przed przeziębieniem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jeśli jednak zaczyna doskwierać nam ból brzucha, niestrawność, zgaga i refluks, to warto zastosować terapię z wykorzystaniem  miodu Manuka o stężeniu MGO 250+ . Wiele osób zaopatruje się w ten wariant przed świętami czy specjalnymi uroczystościami, podczas których mogą pozwolić sobie na odrobinę luzu i zerwać z restrykcjami żywieniowymi. Niestety chwila przyjemności, może później skutkować kilkudniową niestrawnością, ale Miód z Manuka skutecznie złagodzi dyskomfort i pozwoli na powrót do normalnego funkcjonowania. 

A co ze z wariantem MGO 400+ ? Zdecydowanie to wyższa półka skoncentrowanego metyloglioksalu, dlatego zaleca się stosowanie tego wariantu na trudno gojące się rany. Odleżyny, oparzenia czy skaleczenia mogą być problematyczne, dlatego warto wspomóc organizm od wewnątrz i od zewnątrz. Opatrunki z Miodem Manuka nie tylko przyspieszą regenerację, ale zadziałają kojąco. Prócz tego miód Manuka posiadający MGO na poziomie 400+ warto zastosować przy wrzodach żołądka lub wrzodziejącym jelicie. Osoby cierpiące na chorobę Leśniowskiego — Crohna i Zespół Jelita Wrażliwego także powinny poczuć ulgę podczas regularnego stosowania codziennej dawki miodu.   

Ukoronowaniem wszystkich dostępnych stężeń jest stężenie MGO 550+ ,który sprawdzi się przy istniejących stanach zapalnych m.in. zapalenia gardła, angina, zapalenie płuc, zapalenie zatok. Ze względu na swój profil składu, najwyższa dawka MGO skutecznie wspomoże terapie i leczenie farmakologiczne półpaśca, miażdżycy czy Reumatoidalnego Zapalania Stawów. Pacjenci cierpiące na egzemę, łojotokowe zapalenie skóry czy łuszczycę również powinny zaopatrzyć się w najwyższą, dostępną dawkę Miodu Manuka. Niniejsze dolegliwości oczywiście nie znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale stracą na sile i intensywności, co przełoży się na codzienną jakość życia.

Podsumowanie

Powyższy wybór stężeń jest wzorcem poglądowym, a nie konkretnym zaleceniem lekarskim. W artykule przytaczamy wnioski analiz naukowych i podajemy zakres powagi schorzeń dla ułatwienia osobistej weryfikacji. Dawki Miodu Manuka (oraz innych naturalnych produktów czy ziół) przy ciężkich chorobach i schorzeniach zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Jeżeli nie jesteś jeszcze do końca przekonany jaki miód Manuka będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni zapraszamy na bloga gdzie znajdziesz wypowiedzi specjalistów a także osób regularnie stosujących. Powinno to pomóc w podjęciu decyzji.

Bibliografia:

  1. Miód Manuka i jego zastosowanie w medycynie
  2. Aktywność antybiotyczna miodu manuka i jego działanie na drobnoustroje chorobotwórcze dla człowieka Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu Dyrektor Instytutu: prof. dr hab. Grzegorz Spychalski