Miód Manuka opinie lekarzy

Fitoterapia często traktowana jest jako alternatywa leczenia farmakologicznego, czy też inaczej mówiąc tradycyjnego. Jakie w związku z tym są opinie lekarzy na temat miodu Manuka ?  Podczas gdy wydawałoby się, że lekarze mają sceptyczne podejście do leczenia naturalnymi środkami, wielu z nich propaguje terapie łączone, podkreślając, że umiejętnie dobrana partia i ilość substancji naturalnej może wzmocnić organizm pacjenta i wspomóc leczenie główne. Przyjrzyjmy się jak to możliwe na konkretnym przykładzie. 

Miód Manuka opinie

Powstało wiele publikacji i opracowań cenionych medyków, którzy potwierdzają, że Miód Manuka jest skuteczną substancją w leczeniu patogennych drobnoustrojów i w zwalczaniu infekcji. Możemy o tym przeczytać m.in. w „Zastosowanie miodu w leczeniu ran”, autorstwa Dr hab. n. med. Mariana Simki. Poza tym Prof. dr hab. Bogdan Kędzia wraz ze swoim zespołem w swoich licznych artykułach, podkreśla wartość methylglyoxsalu, a także jego wysoki wskaźnik bezpieczeństwa (uwzględniając oczywiście poziom poniżej normy skrajnej).

Dodatkowo uznaje się, że pierwszym naukowcem/lekarzem, który opublikował, wyjaśnił i potwierdził właściwości Miodu Manuka był Dr Peter Molan, któremu niejednokrotnie w opracowaniu artykułów i badań pomagała Kerry Simpson. Ich wspólne wysiłki rozpropagowały wiedzę o methylglyoxalu, a ostatecznie doprowadziły do założenia organizacji na Uniwersytecie w Waikato, zajmującej się stałą analizą właściwości Miodu Manuka.

Prócz tego, walory miodu doceniają też lekarze weterynarii – dr. n.wet Marek Kostrzewski, dr. n. wet. Aneta Bocheńska, lek. wet. Karolina Petrykowska w artykule „Leczenie ran otwartych u małych zwierząt – zastosowanie opatrunku z miodem medycznym (miodem manuka)” uwypuklili, jak można go stosować u zwierząt w okresie pooperacyjnym. Pozostając w tematyce weterynaryjnej, może nasunąć się pytanie: A co z większymi zwierzętami? Miód Manuka także w ich wypadku spisał się „kojąco”. Udowodnił to Profesor Tsanga, działający na Uniwersytecie w Sydney, włączając opatrunki z Miodem Manuka do leczenia ran u koni (leczenie ran kości śródstopia). Jaki był wynik obserwacji? Okazało się, że stosując Miód Manuka na poziomie 830 MGO, rany goiły się znacznie szybciej, bo w przeciągu 90 dni, podczas gdy inne terapie z udziałem substancji naturalnych (tj. Miodu Wielokwiatowego i soli fizjologicznej) proces regeneracji trwał 100 dni.

Miód Manuka opinie lekarzy

Miód Manuka – opinie lekarzy

Ze względu na kontrolę konsumencką, popularność Miodu Manuka i informacje o jego prozdrowotnych, silnych właściwościach, wiele niezależnych firm testuje i poddaje badaniom próbki Miodu Manuka, dostępne na naszym rynku. Jedną z nich jest przedsiębiorstwo Propharma, która w 2018 i 2020 roku przeprowadziła kontrolę jakości na 45 próbkach. Po analizach i testach okazało się, że nowozelandzcy producenci nie zawyżają wartości MGO w certyfikatach produktów, co poświadcza o ich rzetelności i uczciwości. Jednak wartość ta może różnić się od faktycznej aż o nawet 25% oczywiście z korzyścią dla konsumenta. Podsumowując zawartość  Methylglyoxalu w skrócie MGO może być znacznie większa, niż deklaruje producent.

Aleksandra Wilczyńska w swoim opracowaniu “Skład chemiczny i właściwości antyoksydacyjne miodu manuka” analizowała na podstawie dostępnych badań jakość Miodu Manuka porównując go z jakością miodów europejskich. Potwierdziła, że działanie przeciwutleniające i podstawowe parametry fizykochemiczne są na zbliżonym poziomie, co uwiarygadnia rzetelność produkcyjną nowozelandzkich przedsiębiorstw. Badania nad miodem i jego związkami trwają. Obszarem objęte są różne dziedziny medyczne tj. ginekologia, onkologia, alergologia, neonatologia, chirurgia, a każda z nich widzi potencjalną zasadność terapii z udziałem Miodu Manuka.

Warto dodatkowo dodać, że sama analiza methylglyoxalu nastąpiła za sprawą badań profesora Tomasa Henlego, który przyczynił się do wyizolowania tego cennego składnika i dokładnie go scharakteryzował. Podsumowując bez względu na ilość i różnorodność badań, niemal wszystkie opinie lekarzy na temat miodu Manuka potwierdzają jego skuteczność i prozdrowotność.

Bibliografia:

  1. The healing powers of honey : a complete guide to nature’s remarkable nectar, New York, NY : Kensington Publishing Corp. 2011.
  2. Sioma-Markowska U. Leczenie ran trudno gojących się w ginekologii. Gin Pol Med Project 2011; 4(22):55-62.
  3. Clinical Significance of Manuka and Medical-Grade Honey for Antibiotic-Resistant Infections: A Systematic Review
  4. Skład chemiczny i właściwości antyoksydacyjne miodu manuka