Miód na trądzik – czy pomaga?

Zmiany trądzikowe należą do najczęstszych chorób skóry. Wiele osób szuka skutecznej metody do walki z tą jakże nieprzyjemną dolegliwością. Najczęściej sięgając po środki farmaceutyczne. Co w przypadku, gdy nie zdają one egzaminu. Czy jest jakaś naturalna alternatywa do walki z trądzikiem? Czy może na tą dolegliwość pomóc miód?

Trądzik przyczyny

Trądzik najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, gdy zaburzona zostaje produkcja sebum. Substancja odpowiedzialna jest za tworzenie na naszej skórze warstwy antybakteryjnej i przeciwgrzybicznej. Nadmierne wytwarzanie sebum powoduje, że skóra staje się bardziej tłusta. Co powoduje gromadzenie się łoju pod skórą i pojawianie się zmian trądzikowych w postaci krost. W okresie dojrzewania choroba może dotykać zarówno chłopców jak i dziewczęta. Nie u każdego nastolatka pojawi się jednak trądzik. Obecne analizy zakładają, że jest to uwarunkowane genetycznie. Coraz częściej jednak choroba występuje również u dorosłych. Możliwą przyczyną powstanie są bakterie. Szacuje się, że odpowiedzialny jest za to szczep Propionibacterium acnes. Uwarunkowania występowania trądziku u dorosłych, mogą być jednak bardziej złożone. Szacuje się, że główny wpływ mogą mieć na to szkodliwe warunki zewnętrzne.

Miód na trądzik

Jak wyleczyć trądzik?

Szukając skutecznego sposobu na trądzik, przede wszystkim należy skontaktować się z dermatologiem. Satysfakcjonujące efekty przynoszą leki przeciwłojotokowe. Co ważne leczenie takimi środkami może trwać nawet 6 miesięcy. W ciężkich stadiach możliwe jest wykorzystanie w terapii antybiotyków. Leczenie trądziku można przeprowadzać również miejscowo za pomocą aerozoli lub past. Cera dotknięta zmianami jest bardzo wymagająca, dlatego ważnym elementem jest stałe dbanie o kondycję skóry. Konieczne jest stosowanie żeli oczyszczających, past myjących lub toników. Nie zalecane jest mycie twarzy mydłem, gdyż ono może podrażniać stan zapalny. Skuteczne może okazać się też stosowanie kwasu witaminy A oraz witamin z grupy B.

Domowe sposoby na trądzik

Najczęstszym błędem jest wyciskanie zmian ropnych na skórze. W celu usunięcia zmian najlepiej udać się do kosmetyczki niż robić to na własną rękę. Zdecydowanie bardziej należy postawić na higienę skory twarzy. Istotne jest w tym wypadku delikatne mycie twarzy, tak aby nie powodować podrażnienia. Warto pamiętać, aby nie myć cery więcej niż dwa razy dziennie, ponieważ gdy będziemy robić to częściej możemy doprowadzić do jej przesuszenia. W tym przypadku, możemy korzystać z antyseptyków. Świetnym rozwiązanie może być olejek Manuka który oprócz działania zwalczającego drobnoustroje będzie łagodził zmiany skórne. Po myciu ważne jest aby skorzystać z toniku nawilżającego skórę lub kremu. Nie można też zapomnieć o peelingu w postaci kwasów owocowych. Zapobiegając trądzikowi, nie można zapominać o odpowiedniej diecie. Przede wszystkim powinna być ona bogata w witaminy. Dobrym pomysłem na uzupełnienie mikroelementów jest wykorzystanie miodu.

Miód Manuka na trądzik

Niestety leczenie trądziku środkami farmakologicznymi ma wiele niepożądanych skutków. Dlatego co raz więcej osób decyduje się sięgnąć po naturalne rozwiązania. Jednym z ciekawych pomysłów do walki z trądzikiem jest użycie miodu Manuka. Łączy on szereg pozytywnych właściwości, które regenerująco wpływają na naszą skórę, z efektem oczyszczającym. Dodatkowo miód może wpłynąć odżywczo i zmniejszyć dyskomfort. Warto, pamiętać, że może on się okazać również niezwykle skuteczny w procesie nawilżania skóry. A właściwości związane z ranami efektywnie mogą wpłynąć na ograniczenie zmian trądzikowych. Przyjmuje się, że terapię należy rozpocząć wybierając nasycenie MGO 250+ (do kupienia przez Internet na oficjalnej stronie marki HECADI ). Jest to minimalna zawartość związku, która może osiągnąć pierwsze pozytywne efekty. Jak stosować miód? Pierwszym etapem powinno być oczyszczenie skóry twarzy żelem. Następnie należy użyć miodu jako maseczki i delikatnie rozmasować go po skórze twarzy. Pozostawić go w tym stanie na kilkanaście minut do wyschnięcia a później zmyć letnią wodą.

Podsumowanie

Trądzik jest wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwością. Zmiany skórne powodują nieprzyjemny ból a co może ważniejsze ogromy dyskomfort. Choroba może dotknąć każdego a leczenie jest długotrwałe i może nie przynosić szybko pożądanych efektów. Warto działać w tym wypadku wielotorowo. A jednym z naturalnych skutecznych rozwiązań może być właśnie miód Manuka. Sprzyja on poprawie wyglądu skóry, niweluje podrażnienia oraz chroni cerę przed bakteriami. Właśnie dlatego coraz częściej właściwości tego miodu wykorzystywane są w kosmetykach.

Bibliografia

1. G.F. Webster, A.V. Rawling, Trądzik – diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2009.

2. Szepietowski J., Kapińska-Mrowiecka M. i inni: Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Przegląd Dermatologiczny 2012 (6) 99 s. 649-673.

3. M. Jarosz red., Dietetyka. Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu, Warszawa 2016, 2017, s. 481-482