Pszczelarz – co robi ?
W zasadzie od najmłodszych lat życia każdego z nas pszczelarz jest jednoznacznie kojarzony z miodem i pszczołami. Rzadko kiedy zastanawiamy się jednak jak dokładnie wygląda jego praca ? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najpopularniejsze pytania związane z tą ciekawą i unikalną profesją. Z wpisu dowiesz się jak wygląda praca osoby z niewielkim doświadczeniem oraz w jakim kierunku może rozwijać się specjalista już nieco bardziej doświadczony. Poruszymy również element, który często jest tematem tabu a mianowicie oszacujemy ile zarabiają osoby w pszczelarstwie. Poznasz również podstawowe obowiązki pszczelarza. Zapraszamy do lektury.
Na czym polega praca pszczelarza ?
Musimy pamiętać że samo zbieranie miodu jest jednym z finalnych zadań za które odpowiedzialny jest pszczelarz. Jego zakres odpowiedzialności jest jednak znacznie szerszy. Zadania opiekuna pszczół można podzielić na dwie główne grupy. Pierwsza z nich to obowiązki administracyjne czyli dbanie o to aby działalność gospodarcza w zakresie pszczelarstwa spełniała wszystkie normy prawne. Jako przykład można wskazać wpisanie pasieki do Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w skrócie znanej jako PIW. Jeżeli w pasiece od razu prowadzona jest sprzedaż to konieczne będzie posiadanie zezwolenia na prowadzenie sprzedaży bezpośredniej. Wskazany czynności biurowych jest znacznie więcej natomiast wskazujemy tylko dwie jako przykład.
Obowiązki praktyczne będą już związane z funkcjonowaniem samej pasieki. Zaczynając od pracy nad jej utworzeniem a następnie nad poprawnym funkcjonowaniem. Pszczelarz odpowiedzialny jest za kontrolę stanu ula. Oczywiście sezon na miód jest w miesiącach letnich kiedy to pracuje się nad jego pozyskiwaniem. Nie oznacza to że jesienią i zimą pszczelarz ma wolne. Jest to czas wykorzystywany na przeprowadzanie prac konserwacyjnych mających na celu jak najlepsze przygotowanie pasieki do sezonu letniego. Oczywiście bardzo ważnym aspektem jest przestrzeganie bezpieczeństwa. Należy pamiętać żeby przed pracą bezwzględnie ubrać strój pszczelarza, którego zadaniem jest ochrona przed pogryzieniem.
Młody pszczelarz
Bardzo często początki młodego pszczelarza mają charakter hobbystyczny. Kolejnym etapem może być zatrudnienie dorywcze w okresie letnim, jako pomocnik doświadczonego pszczelarza. Młoda doświadczeniem osoba w tym czasie poznaje wszystkie tajniki związane ze sztuką wytwarzania miodu. Dodatkowo uczyć się np. jak zbudować ul ? Jest to podstawowa umiejętność, którą powinna posiadać osoba obcująca z pszczołami. Pierwszy sezon letni to czas zbiorów a więc również najważniejszy test dla młodego adepta. Jeżeli wyjdzie z niego obronną ręką jest duża szansa na to że będzie mieć „świetlaną przyszłość” w tym mało popularnym ale jakże ciekawym zawodzie.
Technik pszczelarz
Osoba, która zdobyła doświadczenie jako młodszy pszczelarz może dalej rozwijać się w kierunku technika pszczelarstwa. Zdobycie kolejnego doświadczenia daje możliwość przyjęcia odpowiedzialności za funkcjonowanie całej pasieki. Samodzielny pszczelarz z odpowiednimi kwalifikacjami bez problemu znajdzie zatrudnienie przy pozyskiwaniu różnych gatunków miodu. Świetnym przykładem może być miód Manuka, natomiast praca przy jego pozyskiwaniu wiąże się z zamieszkiwaniem na terenie Nowej Zelandii, gdzie naturalnie występuje drzewo herbaciane z którego produkowana jest ta wyjątkowa odmiana miodu.
Zarobki
Wynagrodzenie pszczelarza zależy od wielu czynników. Jednym z ważniejszych jest sposób wykonywania zawodu. Można być przedsiębiorcą, który prowadzi działalność w zakresie produkcji miodu (właściciel pasieki). Zarobki takiej osoby znowu będą uzależnione od skali prowadzonej działalności. Mogą sięgać do nawet kilku średnich krajowych jeżeli pszczelarz jednocześnie również zajmuje się sprzedażą. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę w pasiecie. Samodzielny pszczelarz może liczyć na zarobki nawet powyżej czterech tysięcy złotych.
Podsumowanie
Pszczelarz to zawód niezwykle ciekawy zapewniają możliwość stałego obcowania z przyrodą. Może być oryginalnym sposobem na życie natomiast wymaga od kandydatów dużej dyscypliny oraz nie mniejszego zaangażowania. Bardzo często pszczelarstwo na początku jest traktowane jako hobby i dopiero ewaluuje w stały sposób na zarabianie. Jedno jest pewnie jest niewielka szansa że przy jednym stole spotkasz kogoś parającego się podobną profesją.
Bibliografia
- https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/biblioteczka-pszczelarza-z-pasja-ksiazki-pasieki/139-dochodowa-pasieka/1482-10-jak-prowadzic-pasieke-zgodnie-z-prawem
- https://www.sloikmiodu.pl/2019/07/pszczelarz/