Strój pszczelarza – jak powinien wyglądać ?

Jeżeli chcesz regularnie przebywać w środowisku w którym znajdują się pszczoły i to nie jedna czy dwie lecz setki musisz być do tego odpowiednio przygotowany. Osoby zawodowo zajmujące się pszczelarstwem lub te chcące z bliska zobaczyć jak pracują te pożyteczne  stworzenia powinny mieć do tego celu profesjonalny strój pszczelarza. Z pewnością widziałeś go nie raz, nie da się go pomylić ubiorem wykorzystywanym przez inne zawody. We wpisie znajdziesz pełną charakterystykę stroju z podziałem na poszczególne elementy garderoby.

Z czego składa się kombinezon pszczelarza ?

Strój pszczelarza bardzo często sprzedawany jest jako jeden kombinezon. Bez problemu można jednak wyróżnik kilka jego podstawowych elementów. Zaliczyć do nich można okrycie głowy, którego celem jest ochrona najważniejszej części ciała każdego człowieka. Sam kombinezon ochrania tułów, ręce oraz nogi. Nie może zabraknąć również odpowiedniego obuwia ochronnego. Cały kombinezon powinien być stworzony w sposób, który zapewnia jednocześnie ochronę a także daje komfort i swobodę poruszania.

Czapka

Osoba wykonująca zawód pszczelarza powinna w szczególności zadbać o ochronę głowy. W końcu mózg kieruje najważniejszymi procesami życiowymi zachodzącymi w naszym organizmie. Dlatego też należy zapewnić mu szczególną ochronę.  Czapka pszczelarza powinna być lekka, przewiewna, jednocześnie zapewniająca bardzo dobrą widoczność. Przeważnie składa się z dwóch materiałów. Pierwszy z nich to ochronna jednolita tkanina, która jest połączona z siatką. To właśnie  przez siatkę z wyglądu podobną do moskitiery jest swobodny dopływ powietrza oraz zapewnienie bardzo dobre widoczności niezbędnej do efektywnego wykonywania pracy. Jednocześnie siatka chroni przed tym żeby pszczoły nie dostały się w wnętrza kombinezonu.

Czapka pszczelarza

Kombinezon ochronny

Najwięcej części ciała przed użądlenie pszczoły chroni właśnie sam kombinezon.  Odpowiada za ochronę torsu wraz z ramionami a także zabezpiecza całe nogi. Strój żeby zapewnić maksymalną wygodę powinien być optymalnie dobrany pod kątem rozmiaru tak żeby w żaden sposób nie ograniczał ruchów pszczelarza, jednocześnie zapewniając maksymalną protekcję. Za bezpieczeństwo podczas pracy odpowiada rodzaj tkaniny z której strój jest uszyty. Powinna ona posiadać bawełniany podkład a także być jednostronnie powlekana PCV dla zwiększenia ochrony.

 Buty

Ostatnim elementem, który powinniśmy ubrać przed kontaktem z pszczołami będzie odpowiednie obuwie. Bardzo ważne żeby buty były na solidnej podeszwie, pamiętajmy że praca przy ulu przeważnie odbywa się w „terenie”. Należy pamiętać o mocnym zawiązaniu obuwia tak żeby ochronić stopę przed potencjalnymi ugryzieniami. Nie muszą być to buty typowo pszczelarskie natomiast takie, które zapewnią odpowiedni standard BHP. Można je znaleźć np. duży sieciowych marketach budowlanych.

Podsumowanie

Podsumowując jeżeli zamierzasz przebywać dłuższą chwilę w otoczeniu pszczół niezależnie czy potraktujesz to hobbystycznie czy zawodowo powinieneś być do tego jak najlepiej przygotowany. Pamiętaj aby zawsze zakładać pełnym kombinezon, który ochroni Cię przed ewentualnymi nieprzyjemnościami. Jeżeli  interesuje Cię tematyka związana z produkcją produktów pszczelich zapraszamy do przeczytania artykułu pt. „jak powstaje miód.  Te informacje można potraktować jako uzupełnienie wiedzy zaprezentowanej w niniejszym wpisie.