Olejek Manuka – dlaczego warto go stosować ?

Nowa Zelandia ma do zaproponowania bardzo wiele. Jeżeli chodzi o popularność to zdecydowanie na pierwszym miejscu plasuje się miód z krzewu Manuka. Jednak to nie jedyny produkt, który powstaje z tej wyjątkowej rośliny.  Powoli rośnie świadomość odnośnie innych produktów wytwarzanych z drzewa herbacianego. W dniu dzisiejszym przedstawimy Ci olejek Manuka, który może okazać się ciekawą alternatywą dla wspomnianych wcześniej miodów. Przeczytaj artykuł do końca i sprawdź czym charakteryzuje się ten egzotyczny produkt i dlaczego warto stosować go regularnie.

 

Olejek z Manuka

Co to jest olejek Manuka i jak powstaje ?

Olejek Manuka zalicza się do produktów z grupy olejków eterycznych. Ekstrakt ten produkowany jest z liści drzewa (Leptospermum scoparium) z którego w procesie ekstrakcji wydobywane są najcenniejsze związki. Sam sposób pozyskiwania z pewnością do najprostszych nie należy. Proces ekstrakcyjny rozpoczyna się poprzez wykorzystanie pary wodnej w celu wydobycia esencji z rośliny. Kolejnym krokiem jest proces schładzania po którym to materiał przybiera postać ciekłą. Finalny etapem produkcyjnym jest proces destylacji w wyniku, którego otrzymuje się finalny produkt czyli gotowy olejek Manuka.

Właściwości olejku Manuka

W buteleczce z olejkiem znajdziemy między innymi takie związki jak triketony a także seskwiterpenowe i monoterpenowe węglowodory. Są to substancje wyróżniające olejek Manuka od innych preparatów eterycznych. Zawartość tych substancji w składzie determinuje w dużym stopniu jego właściwości.  Regularne stosowanie olejku z Manuka może wpływać korzystnie na zmiany skórne. Podobnie jak nowozelandzkie miody również olejki przyspieszają proces gojenia ran. Mogą pomagać również w niwelowaniu zarówno blizn jak i oparzeń.  Natomiast to nie wszystko produkt ten może okazać się niezwykle interesujący dla Pań, dlaczego ? Ponieważ pomoże w zachowaniu włosów jak i paznokci w nieskazitelnym stanie. Ponadto preparat ten można stosować jako naturalny zamiennik dezodorantów. Nie tylko blokuje pocenie ale również nie podrażnia skóry. Warto pamiętać również że olejki Manuka świetnie sprawdzą się jako środek do dezynfekowania powierzchni oczywiście po wcześniejszym przygotowaniu odpowiedniej zawiesiny.

Jak stosować ?

Jeżeli chodzi o zastosowanie to jest ono zbliżone do innych olejków eterycznych. Można wykorzystać go jako dodatek do kąpieli.  Wystarczy już bardzo niewielka ilość. Przykładowo można dodać 5 kropel do wcześniej przygotowanej wody cieszyć się zdrową dla skóry terapią. Kolejną możliwością jest stosowanie olejku Manuka miejscowo. Można zakroplić 2-3 kropelki na wacik i przykładać dwa razy dziennie na skórę np. w zranionych miejscach. Trzecią opcją jest wykorzystanie oleju jako preparatu do oczyszczania powietrza. Wystarczy wybrać odpowiedni dyfuzor i do olejku eterycznego dodać kilka kropel właśnie oleju z Manuki. Z cała pewnością olejek Manuka zalicza się do produktów godnych polecenia. Przez jego szerokie właściwości szczególnie w pielęgnacji zewnętrznej.

Bibliografia

  1. https://aoteamade.co.nz/blogs/journal/what-is-manuka-oil
  2. https://www.livingnature.com/pages/manuka-oil-usage-ingredients
  3. https://www.babobotanicals.com/blogs/news/manuka-oil-benefits