Suplementy diety – najważniesze informacje

Niemal na każdym kroku jesteśmy atakowani przez reklamy suplementów diety. Nie ważne czy słuchamy akurat radia, serfujemy w Internecie czy też korzystamy z mediów społecznościowych. Promocje tych preparatów obecna jest niemal wszędzie.  Czym w takim razie są suplementy diety oraz na co należy zwrócić uwagę żeby znaleźć produkt dobrej jakości ? W poniższym artykule wprowadzimy Cię świat suplementów diety.  Zapraszamy do lektury.  

 

Suplementy diety - najważniejsze informacje

Leki a suplementy – różnice

Na wstępie warto poznać różnicę między lekami i suplementami diety. Mówiąc kolokwialnie leki powinny leczyć natomiast suplementy uzupełniać niedobory różnych związków w naszym organizmie. Przedstawiając sytuację z prawnego punkty widzenia leki to takie preparaty, które przeszły proces weryfikacyjny na różnych płaszczyznach. Można do nich zaliczyć jakość preparatów, skuteczność oraz oczywiście bezpieczeństwo stosowania. Cały proces odbywa się pod nadzorem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych. W przypadku suplementów diety proces wprowadzenia na rynek jest zdecydowanie mniej obwarowany różnymi przepisami. Nie oznacza to jednak że każdy od tak może sprzedawać popularne środki do suplementacji. W kolejnym paragrafie dowiesz się jak powinien wyglądać proces wprowadzenia na rynek suplementu diety.  

Proces rejestracji suplementów diety

Każde przedsiębiorstwo, które chce wprowadzić na rynek suplementy diety powinno najpierw dokonać stosownego zgłoszenia. Tak jak znaczną część czynności administracyjnych również zgłoszenie można wykonać online. Przed przystąpieniem do samego zgłoszenia należy dokonać rejestracji oraz zatwierdzenia zakładu w którym prowadzi działalność podmiot zajmujący się produkcją i sprzedażą suplementów diety.

Po dokonaniu rejestracji można przystąpić do samego zgłoszenia.

We wniosku powinny znaleźć się takie informacje jak:

– podmiot wprowadzający

– data zgłoszenia

– opis postaci produktu np. krople, tabletki, saszetki itp.

– dokładny skład jakościowy

– informacja odnośnie rekomendowanej dawki

– zdjęcie etykiety produktowej

Samo zgłoszenie dokonasz bezpłatnie za pośrednictwem platformy rządowej https://powiadomienia.gis.gov.pl/. Po przeprocesowaniu wniosku również na tej stronie znajduje się rejestr, który zawiera wszystkie suplementy diety wprowadzone na rynek. Jeżeli chcesz sprawdzić czy dany suplement znajduje się w bazie może go wyszukać zarówno po nazwie jak i podmiocie zgłaszającym.

Co powinno znajdować się na opakowaniu ?

Po dokonaniu zakupu na opakowaniu jednostkowym powinny znajdować się najważniejsze informacje odnośnie danego suplementu. To co musi się tak znajdować jest jasno określone przepisami prawa. Takie podejście do sprawy ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa konsumentom.

Na opakowaniu powinny być zawarte poniższe informacje:

  1. Zwrot „suplement diety” – informujący konsumenta z jakim produktem ma do czynienia
  2. Zalecana dawka do spożycia wraz z ostrzeżeniem o nieprzekraczaniu zalecanej dawki
  3. Ostrzeżenie odnośnie tego że suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zbilansowanej diety
  4. Informacja odnośnie tego że suplement powinien być przechowywany w miejscu trudno dostępnym dla dzieci
  5. Na opakowaniu również powinna być adnotacja odnośnie firmy wprowadzającej suplement diety do obrotu
Co na etykiecie suplementów diety

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Z suplementów diety korzysta bardzo liczna grupa osób niezależnie od płci, wieku oraz innych czynników takich jak chociażby aktywność fizyczna. Najważniejsze pytanie, które powinniśmy zadać przed dokonaniem wyboru jest to jaki efekt chcemy osiągnąć ? Celem może być np. uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów, poprawa stanu cery i włosów, wsparcie w procesie redukcji wagi i wiele innych.  Najważniejsze jest to żeby wyboru dokonać świadomie. Jeżeli nie jesteśmy pewni jaki preparat wybrać możemy posiłkować się opiniami o produkcie albo jeszcze lepiej zadać pytanie farmaceucie w aptece odnośnie rekomendowanego środkach, który sprawdzi się w naszej sytuacji.

Podsumowanie

Suplementy diety są bardzo dobrymi preparatami, które jeżeli rozsądnie stosowane wpływają pozytywnie na utrzymanie optymalnego stanu zdrowia. Należy pamiętać przed wszystkim aby nie przeceniać ich działania ponieważ z pewnością nie są to preparaty, które działają cuda. Pamiętaj również że leki nie są suplementami i jako takie nie powinny być traktowane. Wybieraj zawsze produkty z pewnego źródła wzbudzającego zaufanie i zawierające najważniejsze informacje określone przez prawo. Żeby mieć pewność zawsze może sprawdzić czy dany środek widnieje we wskazanym we wcześniej części artykułu rejestrze.

Bibliografia

  1. https://www.gov.pl/attachment/2ba87676-37e2-4d91-9fbb-82eae3293a68
  2. https://www.gov.pl/web/zdrowie/pozwolenie-na-dopuszczenie-do-obrotu1
  3. https://www.gov.pl/web/gis/jakie-informacje-powinny-znajdowac-sie-na-opakowaniu-suplementu-diety
  4. https://powiadomienia.gis.gov.pl/
  5. Stephen Buhner Harrod 2019 WydawnictwoBiały Wiatr