Naturalne antybiotyki

Obecnie coraz więcej osób szuka naturalnych sposobów do walki z wirusami i bakteriami. Wszystko związane jest ze sporymi przeciwwskazaniami do stosowania środków farmakologicznych. Alternatywę przez lata stworzyła dla nas natura. Lista takich domowych sposobów jest szeroka. Czy mogą one być skuteczne. Które z naturalnych antybiotyków warto stosować? Czy dostępne są antybiotyków bez recepty? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w poniższym artykule.

Naturalne antybiotyki

Antybiotyk bez recepty

Na wstępie warto zaznaczyć, że z punktu widzenie farmakologii nie ma antybiotyków bez recepty. Warto jednak się skupić nad naturalnie dostępnymi środkami, które posiadają działanie przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Właśnie te związki są nazywane naturalnymi antybiotykami i większość z nas może je mieć w swoim domu. Mogą one przynieść pożądane efekty w pierwszych dniach choroby lub jako wspomaganie środków farmakologicznych. Co najważniejsze ich stosowanie nie niesie ze sobą tak dużych efektów ubocznych. Inaczej sprawa się ma z lekami na receptę, z drugiej strony jednak ich działanie może być szybsze. Naturalne środki mają za to bardzo dużą przewagę nad farmaceutykami. Mogą być stosowane profilaktycznie w codziennej diecie. Do takich środków możemy zaliczyć między innymi miody Manuka oraz czosnek.

Czosnek pospolity

Znaczenie rodzimego czosnku w domowej medycynie znane jest od dawna. Uważany jest za najsilniejszy z domowych antybiotyków. Wszystko ze względu na obecność allicyny. Substancja ta odpowiada za jego właściwości bakteriobójcze. Czosnek najskuteczniejszy jest gdy przyjmiemy go na surowo. Najlepiej w postaci rozdrobnionej, dzięki temu uwalniamy tkwiące w nim aromaty oraz enzymy. Dzięki rozpadowi powstaje allinaza, która nadaje mu działanie antybiotyczne. Czosnek może pomóc również w walce z wieloma wirusami. Warto pamiętać, aby stosować go też profilaktycznie. Czosnek jest znakomitym źródłem witamin i mikroelementów. Wiele osób patrzy na niego niechętnie ze względu na bardzo silny aromat. Delikatnym ułatwienie dla jego regularnego stosowania może być dodawanie do do potraw. Podobne działanie do czosnku wykazuje również cebula, która w swoim składzie także posiada allicynę.

Korzeń imbiru

Imbir postrzegany jest raczej jako roślina egzotyczna. Wywodzi się głównie z kuchni azjatyckiej. Choć w Polsce nie ma warunków do jego uprawy jest już bardzo dobrze znany w naszym kraju. Z reguły jako świetna przyprawa do potraw. Coraz częściej korzystamy z jego prozdrowotnych właściwości. Najczęściej wtedy sięgamy po odmianę o nazwie imbir lekarski. Posiada on silne działanie przeciwzapalne oraz odkażające a nawet przeciwbólowe. Najskuteczniejszy jest świeżo starty korzeń imbiru. W tej formie może być stosowany na surowo bądź podawany jako wywar. Części swoich właściwości zachowuje również w formie sproszkowanej. Czynne związki zawarte w imbirze świetnie sprawdzają się w walce z wirusami oraz częścią bakterii odpowiadających między innymi za zatrucia pokarmowe. Regularne przyjmowanie imbiru może korzystnie wpłynąć na koncentrację a nawet poprawić ukrwienie naszego mózgu.

Miód naturalny

Oczywiście na liście naturalnych antybiotyków nie może zabraknąć miodu. Ten nektar stworzony przez pszczoły większość z nas zna przede wszystkim z nieprzeciętnych walorów smakowych. Należy do ścisłej czołówki naturalnych antybiotyków. Posiada on szerokie spectrum działania przeciwbakteryjnego. Dodatkowo świetnie wpływa jako uzupełnienie terapii farmakologicznej. Wyróżniamy trzy główne rodzaje miodów:

  • nektarowe
  • kwiatowe
  • spadziowe

Badania potwierdzają, że najskuteczniej jako antybiotyk sprawdza się szczególnie jeden rodzaj miodu z grupy nektarowych. Oczywiscie chodzi o tak zwana Manukę. Wszystko ze względu na bogaty skład, który pod kątem naturalnych składników, odpowiadających na działanie antybiotyczne przewyższa rodzime produkty. Jednakże Nie tylko miody mają bardzo duże znaczenie prozdrowotne. Na rynku dostępne są również inne naturalne produkty pszczele ,które również mogą działać skutecznie. Zdecydowanie warto się nimi zainteresować.

Dzikie oregano

Oregano znane jest główne w kuchni jako przyprawa. Wykorzystujemy je zarówno świeże jaki i suszone. Większość z nas kojarzy je jako jeden ze składników sosu do pizzy, ale ma ono bogate zastosowanie lecznicze. Właściwości tej rośliny doceniali już starożytni Rzymianie, wykorzystując ziele do niwelowania bólów reumatycznych. Najwięcej właściwości ma jednak dzikie oregano, które możemy spotkać na łące i często pomylić je z chwastem. Za prozdrowotne działanie zioła odpowiadają tymol i karwakrol. Wykazują one właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Najlepsze efekty przynosi stosowanie olejku z oregano, który możemy dawkować zarówno zewnętrznie jaki wewnętrznie. Oczywiście ziele możemy używać w postaci przyprawy jako środek profilaktyczny korzystnie wpływający na pracę układu pokarmowego.

Podsumowanie

W dobie wszechobecnej farmakologii, nie należy zapominać o naturalnych środkach. Wykazują one silne działanie i nierzadko mogą okazać się bardzo skuteczne. Przy okazji nie mają one efektów ubocznych takich jak farmaceutyki. Wśród naturalnych antybiotyków na pierwszy plan wysuwają się czosnek oraz miód. Pierwszy uznawany jest za najsilniejszy ze środków, którymi obdarzyła nas matka natura. Drugi należy wyróżnić ze względu na szerokie spektrum działania oraz trwałość.

Bibliografia

  1. Naturalne Antybiotyki Claudia Ritter 2018 Wydawnictwo Muza
  2. Antybiotyki ziołowe. Naturalna alternatywa dla leczenia lekoopornych infekcji Stephen Buhner Harrod 2019 WydawnictwoBiały Wiatr