Miód Manuka na hemoroidy

Hemoroidy dla większości osób to temat tabu. Niestety schorzenie dotyka coraz większej ilości Polaków. Odpowiedzi jak sobie z nim radzić szukamy w internecie zamiast udać się do lekarza. W artykule postaramy się przybliżyć temat, podać główne przyczyny choroby oraz najprostsze metody radzenia sobie z nią. Dodatkowo udzielimy odpowiedź na pytanie czy skuteczny na hemoroidy może być miód Manuka?

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy czyli żylaki odbytu to powiększające się guzki krwawnicze. Stają się jedną z najczęstszych dolegliwości. Nie leczone mogą prowadzić do wielu powikłań. W związku z tym, że jest to dosyć wstydliwy temat, większość osób nie decyduje się iść na diagnozę do lekarza, co tylko pogarsza sytuację. Schorzenie dotyka nawet 50% dorosłych osób w naszym kraju, bez względu na płeć. Objawia się pieczeniem i swędzeniem w okolicach odbytu, głównie po wypróżnieniu. W zaawansowanym etapie, choroba prowadzi do intensywnego bólu wypytującego podczas siedzenia. Objawy schorzenie różnią się w zależności od wieku chorego, gorzej znoszą je osoby starsze.

Przyczyny

Na występowanie hemoroidów ma wpływ nasz styl życia. Niestety na to schorzenie narażone są głównie osoby, które prowadzą mało aktywny tryb życia przeważnie siedzący. Wyróżnić należy tu na przykład pracowników biurowych, e-sportowców bądź zawodowych kierowców. Drugim aspektem, który wpływa na występowanie żylaków jest zła dieta, przeważnie nie dostarczająca wystarczającej ilości błonnika oraz płynów. Na to schorzenie najbardziej narażone są osoby otyłe, czy nawet kobiety po kilku porodach. Ostatnią grupą osób zmagających się z hemoroidami są osoby po 50 roku życia, u których występuje zwolniona perystaltyka jelit.

Jak leczyć?

Bardzo ważne w przypadku hemoroidów jest po prostu zapobieganie chorobie. Tu na pierwszy plan wysuwa się odpowiednia dieta bogata w błonnik. Spowoduje, ona że nie będziemy mieli problemów z wypróżnianiem. Warto też wprowadzić aktywność do naszego trybu życia. Zmniejszyć okresy długiego siedzenia. Dodatkowo przy wypróżnianiu należy unikać długiego przesiadywania na muszli klozetowej a korzystanie z toalety głównie jak poczujemy chęć. Jeżeli chcemy uśmierzyć ból w związku z już powstałymi hemoroidami warto korzystać z maści, czopków bądź kremów. Nieobce powinno być też stosowanie środki przeciwzapalnych oraz leków zmniejszających obrzęk. Ulgę mogą również przynieść popularne pastylki przeciwbólowe. Spore grono osób decyduje się również walczyć z hemoroidami domowymi sposobami takimi jak okłady z rumianku, aloesu bądź herbaty ziołowej.

Miód na hemoroidy

Bez wątpienia miód można zaliczyć  do wyjątkowych produktów, które oferują znacznie więcej niż słodki smak. Od zarania dziejów miód stosowany jest w ramach apiterapii równolegle z innymi produktami pszczelimi. Ze względu na zawartość witamin i minerałów jest również ważnym składnikiem zbilansowanej diety. Ciekawym przykładem możem być miód Manuka zawierający znaczne ilości związku o nazwie metyloglioksal. Za granicą cieszy się dużym uznaniem do tego stopnia że jest wykorzystywany nawet w niektórych szpitalach.  To świetny domowy sposób na zranienia. Działa korzystnie na skórę przynosząc odczuwalną ulgę. W odniesieniu do hemoroidów jeżeli apteczne preparaty zawodzą a dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu się nasila warto zapytać lekarza o możliwość zastosowania miodu w charakterze naturalnej maści. W przypadku wstydliwych i trudnych do zwalczenia dolegliwości każde rozwiązanie warte jest rozważenia. Pamiętaj że badania naukowe nie precyzują jednoznacznie skuteczności miodu w tym zakresie. Niemniej jednak warto sięgać po naturalne wyroby, które z pewnością nie zaszkodzą a mogą okazać się pomocne.

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby węwnętrzne, 2015 r.
  2. Mounsey A. L., Halladay J.,  T. S. Sadiq. Hemorrhoids. American Family Physician. Volume 84, Number 2 July 15, 2011.