Miód Manuka na wątrobę

Wątroba jest bardzo istotnym narządem w naszym organizmie. Posiada wiele szczególnie ważnych funkcji między innymi udział w przemianach metabolicznych. Wątroba ma ogromne znaczenia w procesie trawiennym, niestety poprzez złą dietę często sami pogarszamy jej stan. Chcą jej pomóc  poszukujemy naturalnych rozwiązań na jej regenerację. Coraz częściej przewija się temat wykorzystania miodu. Czy miód Manuka a nasza wątroba to dobre połączenie?

Miód manuka na wątrobę

Choroby wątroby rodzaje

Dlaczego wątroba jest narażona na wiele schorzeń? Przede wszystkim nie służy jej wile produktów, które spożywamy na co dzień. Wątroba odpowiada za metabolizm tłuszczów, poprzez produkcję i wydzielanie żółci. Jeżeli jemy dużo tłustego, niestety nie poprawiamy jej kondycji. Dodatkowo negatywnie mogą na nią wpływać przyjmowane regularnie leki, ekstremalny wysyłek fizyczny oraz czynniki chemiczne. Warto, tu zaznaczyć, że związkiem powodującym najwięcej szkód jest alkohol przyjmowany w nadmiarze. Do głównych schorzeń na które narażona jest wątroba możemy zaliczyć:

  • Marskość wątroby
  • Wirusowe zapalenie typu A, B, C, D i E
  • Rak wątrobowokomórkowy
  • Choroba Wilsona
  • Ostra niewydolność wątroby

Co na regenerację wątroby?

Wspomóc regenerację wątroby możemy wielotorowo. Warto tu zacząć od zmienny nawyków żywieniowych. Ograniczenie tłustych potraw w diecie wydaję się tu bardzo dobrym rozwiązaniem. Powinniśmy wzbogacić nasze potrawy o tak zwane zdrowe tłuszcze, które zawierają kwasy Omega-3 i -6. Warto jak najwięcej korzystać z olejów tłoczonych na zimno, warto tu wymienić olej z ostropestu, bogaty w sylimarynę. Związek ten ma pozytywny wpływ na wątrobę, zmniejszając aktywność enzymów. Kolejnym ważnym aspektem jest spożywanie produktów o odpowiedniej ilości białka. Nasza dieta powinna być bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego miedzy innymi chude sery, jogurty, chude mięso oraz jajka. Kolejnym krokiem jest eliminacja produktów ciężkostrawnych w tym smażonego mięsa, grzybów, ciast z kremem śmietanowym. Warto tu nawet rozważyć całkowitą rezygnację ze słodyczy, produktów typu fast food. Dodatkowo w miarę możliwości warto ograniczyć inne czynniki w postaci leków bądź suplementów. Oczywiście pomóc wątrobie możemy poprzez całkowite zrezygnowanie ze spożywania alkoholu. Jak na regenerację wątroby może zadziałać  certyfikowany miód Manuka? W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czy miód szkodzi na wątrobę?

Miód ma bardzo szerokie zastosowanie. Czy jego spożywanie może nam pomóc również na wątrobę? Na wstępie warto zaznaczyć, że nie każdy miód ma szanse zadziałać. Na pierwszy plan wysuwa się tu informacja o rodzimym produkcie powstałym z gryki. Zawiera on znaczne ilości choliny, która może mieć pozytywny wpływ na odtłuszczenie wątroby. Z innych miodów pszczelich, warto wspomnieć o nowozelandzkiej Manuce, znajdziesz ją na pólkach sklepu z miodem Hecadi.pl Skuteczność działania miodu w zakresie ochronny przed hepatoksycznością, która powadzi do pogorszenia stanu wątroby, opisała publikacja z 2018. Kilka prac naukowych informuje, że użycie niższych stężeń może nie przynieść satysfakcjonującej ochrony dla tego też warto wybrać miód o wyższej zawartości metyloglioksalu. Nie ma, potwierdzonych badań wskazujących na to, że miód szkodzi wątrobie, wręcz przeciwnie stosowanie odpowiednich dawek może przynieść pozytywne rezultaty.

Podsumowanie

Miód a nasza wątroba mogą stanowić całkiem dobre połączenie. Pomimo tego, że większość składu miodu stanowi cukier, to jest on jednak pochodzenia naturalnego. Właśnie to ułatwia jego metabolizm i może nie obciążać naszego największego gruczołu. Ba nawet w niektórych przypadkach, może mu delikatnie pomóc. Warto oczywiście wybrać tu odpowiedni rodzaj. W celu podjęcia dobrej decyzji warto sprawdzić nasze miody. Posiadamy szeroką ofertę, gdzie każdy z klientów powinien znaleźć coś dla siebie.

Bibliografia

  1. https://pubmed-ncbi-nlm-nih-gov.translate.goog/29897076/
  2. https://www-ncbi-nlm-nih-gov.translate.goog/pmc/articles/PMC8161992/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc
  3. https://www.czytelniamedyczna.pl/5972,miod-i-surowce-roslinne-w-leczeniu-chorob-watroby-i-pecherzyka-zolciowego.html