Czy miód jest wegański ?

W ostatnim czasie dieta wegańska staje się coraz bardziej modna. Co za tym idzie wśród społeczeństwa pojawia się coraz więcej wegan. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć zagadnienie weganizmu oraz wskazać jakie produkty mogą być spożywane przez wegan. Wielu z nas chętnie wprowadza do naszego planu żywieniowego miód. Jak sytuacja wygląda w przypadku wegan, czy mogą oni spożywać ten pyszny nektar ? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

 

Czy miód jest wegański ?

Weganizm co to jest ?

Weganizm to sposób odżywiania, który bazuje głównie na spożywaniu produktów roślinnych. Kluczowym jego elementem jest całkowite wykluczenie z diety wszelkiego rodzaju mięsa takiego jak drób, wołowina czy dziczyzna. Natomiast to nie wszystko weganie stronią również od spożywania jajek oraz np. produktów nabiałowych, które również bazują na składnikach odzwierzęcych. Pojawia się w takim razie pytanie czym weganizm i wegetarianizmu to to samo  ? Mówiąc kolokwialnie weganizm jest to bardziej zaawansowana i radykalna odmiana weganizmu. Oznacza to że wegetarianie dopuszczając spożycie niektórych produktów na które z pewnością nie zdecyduje się osoba przestrzegająca diety wegańskiej.  Skoro poznaliśmy już teorię zastanówmy się zatem czy miód również ten wytwarzany w Nowej Zelandii z krzewu Manuka jest wegański ?

Miód a weganizm

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie odnośnie klasyfikacji miodu jako produktu wegańskiego. Głosy są podzielone. Cześć wegan decyduje się na wprowadzenie do swojego jadłospisu miodu pytanie czy słusznie ? Patrząc na podstawy weganizmu, który zabrania spożywania nie tylko mięsa ale również jakichkolwiek produktów przy wytworzeniu, których miały udział zwierzęta wydaje się że weganie nie powinni spożywać również miodu.  Natomiast bardziej „ortodoksyjni” wyznawcy weganizmu kwalifikują ten produkt zdecydowanie jako odzwierzęcy w związku z tym również nie decydują się na jego spożywanie. Dotyczy to również egzotycznego miodu zawierającego metyloglioksal – MGO czyli naturalny składnik miodu Manuka.

Podsumowanie

Mimo tak licznych korzyści, które daje nam miód jeżeli jesteśmy na diecie wegańskiej miodu spożywać nie powinniśmy. Zarówno biorąc pod uwagę prostą klasyfikację że jest to produkt przy wytworzeniu, którego pracują zwierzęta jak samą ideologie.  Warto w tym miejscu wskazać również powody sceptycznego podejścia wegan do miodu. Chodzi tutaj o sposób jego pozyskiwania. Nawet naturalnie wytwarzany miód jest pokarmem produkowanym przez pszczoły na własne potrzeby.  Człowiek chcący spożywać ten słodki nektar musi godzić się z tym że część tego pokarmu jest pszczołom odbierana. Mimo tego że pszczelarze zawsze powinni zostawiać w ulu odpowiednią ilość pokarmu niezbędną do przeżycia populacji pszczół. Weganie traktują ten proces jako zbyt dużą ingerencję w życie pszczół, które należy traktować jako zwierzęta.

Bibliografia

  1. https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/weganizm-zasdy-diety-weganskiej-co-moga-jesc-weganie-aa-HEYV-J8EH-Hk4D.html
  2. https://arkanasmaku.pl/pl/blog/czy-miod-jest-weganski-jak-powstaje-i-czy-ma-zamienniki-1646751916
  3. https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/aktualnosci/wiadomosci-ze-swiata/1938-miod-dla-wegan-2