Miód Manuka na trzustkę

Choroby trzustki należą do wyjątkowo przewlekłych schorzeń. W wielu przypadkach konieczne jest wprowadzenie bardzo restrykcyjnej diety. Niestety rozwój choroby może się pogłębiać z powodu stosowania niektórych leków. Właśnie dlatego wiele osób szuka naturalnych sposobów na doprowadzenie trzustki do normy. Czy skuteczny w tej sytuacji będzie miód?

Miód manuka na trzustkę

Trzustka objawy choroby

Do głównych przyczyn choroby trzustki należy przede wszystkim zła dieta. Nadmierne spożywanie alkoholu i papierosów, tłustych potraw bardzo negatywnie wpływają właśnie na ten narząd. Przyczyny mogą być jednak szersze od kamicy żółciowej, po niedrożności przewodu żółciowego kończąc na zakażeniach wirusowych. Często w związku ze złą dieta pojawiają się również inne choroby współistniejące, między innymi cukrzyca. Do najczęstszych objawów choroby nalezą:

  • Ból w nadbrzuszu
  • Nudności
  • Wymioty
  • Gorączka
  • Ból w mięśniach
  • Wysokie tętno
  • Niskie ciśnienie

Czy miód szkodzi na trzustkę?

Jednym z elementów walki z zapalaniem trzustki jest restrykcyjna dieta. Bogata w lekko strawne produkty, chude mięso, mleko i twaróg. Ponadto zaleca się drobne kasze i makarony, ryż, gotowane ziemniaki, warzywa i owoce bogate w witaminę C. Należy również ograniczyć spożywanie cukrów prostych. Pojawia się wiele informacji sugerujących, że należy zrezygnować również z miodu Manuka. W takim razie czy szkodzi on na trzustkę? Na pewno osoby chorujące na przewlekłe zapalenie trzustki u których wystąpiła cukrzyca powinny zrezygnować z tego rodzaju produktu. Trzustka odpowiedzialna jest dostarczenie enzymów umożliwiających trawienie pożywienia oraz produkuje insulinę pomagającą organizmowi wchłaniać spożyte cukry proste. Zapalenie trzustki powoduje, że procesy trawienne są zaburzone. Czym zatem miód różni się od tradycyjnych słodyczy? Przede wszystkim składem. Zbudowany jest on głównie z glukozy i fruktozy a do tego bogaty jest w witaminy i minerały. Właśnie szeroki skład odróżnia go od cukrów prostych.

Jaki miód na trzustkę?

Miód obecny jest w życiu prawie każdego. Wiele osób dodaje go do kanapek lub herbaty. Często zastępuje też on odchodzący do lamusa biały cukier, ze względu na zdecydowanie lepszy skład. Dodaje nam energii w połączeniu z mlekiem i aloesem, bez uczucia ciężkości. Właśnie to połączenie, było wykorzystywane przez nasze babcie, gdy występowały problemy z trawieniem. Dziś ina rynku mamy zdecydowanie więcej rodzajów tego produktu a na pierwszy plan wysuwa się miód Manuka z Nowej Zelandii. Nie dość, że posiada jeden z niższych indeksów glikemicznych w kategorii miodowej. To w jego składzie znajdziemy wysokie ilości MGO. Właśnie ten związek jest przedmiotem wielu badań i analiz a naturalnie jego duże ilości występują głównie w tym produkcie. Obecnie nie dysponujemy wiedzą popartą badaniami klinicznymi potwierdzającymi efektywność wykorzystania miodu Manuka do zwalczania zapalenia trzustki. Natomiast po konsultacji z lekarzem można to rozwiązanie traktować jak środek profilaktyczny i zapobiegawczy w niewielkich ilościach zamiast zwykłego cukru.

Podsumowanie

Szukając alternatywnych metod warto skorzystać z miodu. Oczywiście należy pamiętać o przeciwwskazaniach, do których należy zaliczyć przede wszystkim alergię na produkty pszczele, czy chorowanie na cukrzycę. Kolejny aspekt, o którym należy pamiętać to że miód jest świetnym środkiem profilaktycznym. Warto z niego skorzystać głównie ze względu na szerokie spectrum i należy to robić tylko niewielkich ilościach. Jeżeli decydujemy się rozpocząć stosowanie produktu, to musi nastąpić chwilowy brak nasilenia się w głównych objawach choroby. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu z miodem https://hecadi.pl znajdziesz tam duży wybór miodów w różnych gramaturach i o zróżnicowanej zawartości MGO.

Bibliografia

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3865795/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3399220/