Wartości odżywcze miodu

Nikogo nie trzeba przekonywać odnośnie tego jak cennym produktem spożywczym jest miód. Warto jednak wiedzieć z czego wynika fakt że nektar produkowany przez pszczoły jest taki wyjątkowy.   Podobnie jak gama produktów dedykowanych do spożycia również każdy miód powinien posiadać na etykiecie podstawowe informacje odnośnie wartości odżywczych znajdujących się w słoiczku. Dzisiejszy wpis będzie traktować właśnie na temat składników miodu. Poniżej znajdziesz informacje zarówno o jego makro jak i mikroskładnikach. Przeanalizujemy temat dość szczegółowo zwracając uwagę nawet na takie elementy, których zawartość w miodzie nie jest wymagana do prezentacji na etykiecie produktowej.

Wartości odżywcze miodu

Węglowodany w miodzie

Węglowodany są podstawowym makroskładnikiem, z którego organizm człowieka czerpie energię. Tematykę ich zawartości w miodzie omówimy na przykładzie produktu z naszej oferty jakim będzie zawartość MGO 400. Przyjmuje się ze blisko 50% zapotrzebowania energetycznego powinno być dostarczane do organizmu właśnie za pomocą tzw. „węgli”. Sprawdzając etykietę tego wyjątkowego nowozelandzkie miodu widzimy że jego zawartość kaloryczna głównie wynika z obecności opisywanych węglowodanów. Z kolei w ich składzie wiodąca zawartością stanowią cukry naturalnie występujące w miodzie. Tak więc węglowodany stanowią blisko 80% wartości odżywczych występujących w miodzie. Dokładnie jest to 79,6 g węgli w 100 gramach produktu. Jeżeli chodzi o cukry to z kolei ich zawartość wynosi xx. Warto pamiętać że  miód jest bardzo kalorycznym wyrobem dlatego też wszystkie osoby, które mają problem z wagą powinny spożywać go w zrównoważony sposób tak że nie przekraczać optymalnego dziennego zapotrzebowania kalorycznego dla danej osoby. Pamiętajmy że każdy z nas ma innego zapotrzebowanie kaloryczne, które różni się od kilku czynników, do których zaliczyć można wiek, wagę, tryb wykonywanej pracy a także efekty jakie chcemy osiągnąć patrząc pod kątem wyglądu naszej sylwetki.

Węglowodany w miodzie

Białko

Jeżeli chodzi o zawartość białka w miodzie to zdecydowanie nie jest to produkt, który zawiera jego znaczną ilość. Miody posiadają znikomą zawartość tego składniku odżywczego. Jego ilość oscyluje w zaledwie 0,3g na 100g miodu. Dlatego też śmiało możemy przyznać że miód praktycznie nie zawiera w swoim składzie białka. Powinno ono być zatem dostarczane do organizmu przez spożywanie innych produktów takich jak chociażby jajka, mięso, ryb, nabiał itp.

Należy pamiętać że białko jest kluczowym składnikiem energetycznym, który powinna zawierać  każda zbilansowana dieta. Szacuje się że organizm każdego człowieka zbudowany jest z tego składniku w około 20%. Proteiny pełnią wiele funkcji w prawidłowo funkcjonujących organizmie. Jedna z nich to element budulcowy. Osoby chcące zbudować masę mięśniową szczególnie powinny dostarczać w diecie znaczne ilości tego składnika makro ponieważ to z niego głównie buduje się tkanka mięśniowa.

Odpowiedni poziom białka w organizmie wpływa na:

  1. ograniczenia apetytu a także przeciwdziała napadom głodu,
  2. Doprowadza do aktywowania naszego metabolizmu oraz może wpływać na proces spalania tkanki tłuszczowej
  3. Pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów
  4. Dodatkowo działa pozytywnie na stan naszego układu kostnego, również ograniczając możliwość występowania złamań
  5. Obniża poziom ciśnienia krwi

Białko okazuje się również pomocne w procesie odbudowy uszkodzonych tkanek, szczególne istotne w momencie dochodzenia do siebie po kontuzjach różnego typu.

Tłuszcze

Jeżeli szukasz produktów o wysokiej zawartości tłuszczy to z pewnością nie znajdziesz ich w miodzie. Niezależnie od odmiany miodu po prostu w swoim składzie tłuszczu nie zawierają. W tym przypadku nie możemy mówić nawet o śladowych jego ilościach. Zgodnie z etykietą zawartość tego makroskładnika będzie wskazywała 0 g na 100 gram produktu. Inne produkty pszczele również nie można traktować jako kopalnie tego makroskładnika.  W żadnym razie nie oznacza to że człowiek nie potrzebuje tłuszczy. Wręcz przeciwnie nienasycone tłuszcze są niezbędne w prawidłowo przygotowanej diecie. Oczywiście możemy wyróżnić dobre tłuszcze jak i te złe. Zdecydowanie preferowanym dla zdrowia ich rodzajem będą tłuszcze nienasycone. Znajdziemy je między innymi w oliwie z oliwek, w orzechach włoskich, w jajkach, maśle orzechowym oraz w wielu innych produktach. Z pewnością  należy unikać złego tłuszczu jakim są tłuszcze jednonasycone, które źródłem będzie spożywanie mocno przetworzonych produktów – unikajmy ich kupowania.

Pozostałe składniki miodu

Oprócz opisanych powyższej węglowodanów, tłuszczy i białka w miodzie występuje cały wachlarz innych składników czyli witamin i mikroelementów.  Nie możemy zapomnieć również o wodzie. H2O stanowi średnio ok. 20% większości miodów.

Do najpopularniejszych minerałów występujących w miodzie możemy zaliczyć:

  • Cynk i żelazo
  • Potas i wapń
  • Magnez i fosfor
  • Sód a także miedź, manga oraz jod

Witaminy w miodzie reprezentowane są między innymi przez witaminę C. Również znajdziemy w nim witaminy z grupy B (B1, B2, B6) a także cała gamę enzymów. Ponadto Miody Manuka bogate są w  metyloglioksal nazywany w skrócie MGO. Jest to związek odpowiadający w dużym stopniu za dobroczynne działanie nowozelandzkich miodów. Jednakże miody z polskich pasiek zawierają zaledwie śladowe ilości tej substancji. Największa kopalną tego związku jest nowozelandzka Manuka, w której to zawartość tej substancji może dochodzić nawet do ponad 500 mg/kg.

Podsumowanie

Podsumowując siła miodu wpłynie głównie z jego mikroelementów. Powinien występować w zbilansowanej diecie.  Jednakże jest to produkt bogaty w większości w węglowodany dlatego też nie należy przyjmować go w zbyt dużych ilościach. Zaledwie niewielka łyżeczka od herbaty miodu ma już około 50 kcal. W przypadku spożycia kilku takich porcji nie stanowi to problemu natomiast spożycie miodu w nadmiernej ilości np. 100-200 g dziennie może doprowadzić do problemów z utrzymaniem wagi. Na ilość spożywanego miodu powinny w szczególności uważać osoby chorujące na cukrzycę.  Pamiętajmy jednak że miody są nieocenionym produktem pod kątem pozytywnego działania na nasze zdrowie dlatego też powinny być regularnie stosowane często jako zamiennik farmaceutyków podawanych na najpopularniejsze dolegliwości. Potencjalnie najzdrowszym miodem z pewnością jest  miód Manuka, którego ojczyzną jest Nowa Zelandia.

Bibliografia

  1. https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/bialko-rola-w-organizmie-zapotrzebowanie-produkty-bogate-w-bialko-aa-9GSK-b3Lc-SvXf.html
  2. https://www.healthline.com/nutrition/10-reasons-to-eat-more-protein
  3. https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/food-types/different-fats-nutrition/
  4. https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/miod-lecznicze-wlasciwosci-miodu-naturalnego,5050,n,2669