Pszczoła a osa – różnice

W okresie wiosenno-letnim rozkwita nie tylko natura, ale zwiększa się również aktywność żółto czarnych owadów. Co raz częściej zdarza się, że spotykamy je nie tylko spędzając czas na świeżym powietrzu, ale również w domu. W jaki sposób rozpoznać czy odwiedziła nas pożyteczna pszczoła? Czy mamy do czynienia osą? Jakie są główne różnice między owadami i czy należy uważać je za zagrożenie? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w poniższym artykule.

Jak wygląda osa?

Osa należy do owadów błonkoskrzydłych, osiąga od 10 do 18 mm. W zależności czy natrafiliśmy na robotnicę, one są mniejsze do 15 mm czy na królową ta osiąga do 18 mm. Osa ma charakterystyczne jasno żółto-czarne ubarwienie. Po środku ma wycięcie między tułowiem a odwłokiem, który pokryty jest gładkim jasno lśniącym pancerzem. Na końcu odwłoka umieszczone jest żądło. Osa wyposażona jest w silne żuwaczki, żywi się nektarem kwiatów, owocami czy nawet produktami pochodzenia zwierzęcego.

Pszczoła a osa

Jak wygląda pszczoła?

Pszczoła osiąga od 8 do 18 mm. Największe rozmiary osiąga królowa do 18 mm i jest ona tylko jedna w gnieździe. Trutnie czyli samce mają pomiędzy 12-16 mm a najmniejsze są robotnicze od 8 do 15 mm. Ubarwienie może być różne zaczynając od koloru czarnego, po ciemnobrązowy, na czerwono-pomarańczowym czy nawet żółtym kończąc. Ma krępe owłosione ciało i mało widoczne zwężanie między tułowiem a odwłokiem. Wyposażona jest w specjalny koszyczek do zbierania nektaru. Na głowie umieszczone są czułki, które doskonale rozpoznają zapachy. Odwłok zakończony jest schowanym żądłem. Pszczoła żywi się wyłącznie pokarmem roślinnym.

Ile żyje pszczoła?

Najdłużej z gniazda żyje królowa, co zaskakując długość jej życia może wynieść nawet 6 lat. Ul pszczeli stanowi, główne miejsce do zimowania owadów. Pszczoły robotnice, które pojawią się z późnym latem mają szanse dożyć do 9 miesięcy, właśnie dzięki zimowaniu w ulu. Wczesne robotnice  przeżyją średnio około miesiąca. Najkrócej żyją samce, trutnie dożywają średnio około 3 miesięcy. U pszczół występuje naturalne zastępowania starszych osobników młodymi.

Jak długo żyje osa?

Osy robotnice, odpowiedzialne za budowę gniazda, żyją stosunkowo średnio krótko od 10 do 20 dni. Choć zdarzają się osobniki, które mogą utrzymać się kilka miesięcy. Jeszcze krócej przeżyją trutnie tylko kilka dni. Najdłużej żyje królowa maksymalnie do roku. Co ważne na życie samicy osy nie wpływa utrata żądło. W związku z tym właśnie są one uważane za agresywne, gdyż mogą ugryźć człowieka wielokrotnie.

Różnice

Przede wszystkim osa jest uważana za zdecydowanie groźniejszą, nie boi się człowieka i częściej dochodzi do ataku. Ma żądło, którego nie traci po ugryzieniu w przeciwieństwie do pszczoły. Poza tym, pszczoły są bardzo pożyteczne odpowiadają za zapylanie wielu gatunków kwiatów. Zbierają nektar i produkują miód, czym nie zajmują się osy. Różnice też są w wyglądzie, przede wszystkim osa znana jest z wcięcia w talii, skąd znane jest powiedzenia masz talię osy. Pszczoła jest bardziej krępa może być delikatnie mniejsza i posiada widoczne włoski. Osy z naszego punktu widzenia są szkodnikami i mogą odpowiadać za niszczenie plonów.

Podsumowanie

Pomimo wstępnego podobieństwa pszczoła i osa różnią się od siebie diametralnie. Stosunkowo łatwo je odróżnić po wyglądzie, jeżeli znamy cechy charakterystyczne owadów. Różnie są tez w zachowaniu. Z punktu widzenie człowieka zagrożenie może stanowić osa. Widząc pszczołę należy zachować spokój, dla niej użądlenie pszczoły występuje stosunkowo rzadko. Dla tych owadów to właściwie ostateczność. Żółto czarne owady szczególnie możemy zauważyć w pobliżu kwiatów. Właśnie to jest dla nich charakterystyczne i zarazem daje nam pewność, że nie mamy do czynienia z osą.

Bibliografia

  1. Irena Gumowaska Ludzie i pszczoły Wydawnictwo Warta 1987
  2. Wanda Ostrowska Gospodarka pasieczna Wydawnictwo Łysoń 1974
  3. https://centrumnaukiec1.pl/aktualnosci/osa-czy-pszczola