Nowa Zelandia Klimat

Nowa Zelandia większości z nas kojarzy się z krajem egzotycznym a jak myślimy o egzotyce to z pewnością pierwszym skojarzeniem, które przychodzi nam do głowy będzie piękna pogoda. W poniższym wpisie przyjrzymy się bliżej warunkom klimatycznym występującym w tym wyspiarskim kraju. Opowiemy o samym klimacie, porach roku a także średnich temperaturach, krótko mówiąc opiszemy najważniejsze informacje, które powinieneś wiedzieć o klimacie Nowej Zelandii.

Gdzie leży nowa Zelandia?

Nowa Zelandia zlokalizowana jest jednocześnie na półkuli południowej oraz wschodniej. Należy do kontynentu Australii i Oceanii. Znajduje się ponad 1500 km na wschód od Australii w południowo – zachodniej części Oceanu Spokojnego. Składa się z dwóch dużych wysp północnej oraz południowej, które kształtem mogą przypominać podłużne chmury. Do terytorium Nowej Zelandii zalicza się również szereg mniejszych wysepek. Stolica Nowej Zelandii to Wellington.

Gdzie leży Nowa Zelandia ?

Pory Roku

Mimo tego że Nowa Zelandia leży stosunkowo blisko Australii to warunki klimatyczne już zdecydowanie się różnią. W Nowej Zelandii widać wyraźne wpływy klimatu oceanicznego to przekłada się na większą łagodność chociażby ze względu na temperatury. Krótko mówią wielkich upałów tutaj nie zaznamy. Sam klimat w tym kraju można określić jako podzwrotnikowy oraz umiarkowany. Podobnie jak w Polsce występują cztery pory roku natomiast wysokości temperatur rozkłada się już zupełnie inaczej. Poniżej wskazujemy miesiące, w których rozpoczynają się poszczególne pory roku:

  • Wrzesień – początek wiosny
  • Grudzień – początek lata
  • Marzec – początek jesieni
  • Czerwiec – początek zimy

Co warto podkreślić do najgorętszych okresów w Nowej Zelandii można zaliczyć czas odpowiadający polskiej zimie mówimy  tutaj o miesiącach od grudnia do marca. Jednocześnie jest to też najbardziej atrakcyjny okres pod kątem turystycznym. Najzimniej z kolei będzie w miesiąca przypadających na nasze lato kalendarzowe.

Temperatura

Jeżeli chodzi o temperaturę w Nowej Zelandii to można pokusić się o stwierdzenie że jest ona bardzo zbliżona przez cały rok. Oczywiście są różnice między poszczególnymi porami roku natomiast nie są tak wyraźnie jak ma to miejsce w naszym kraju oraz innych krajach Europy Środowej. Temperatura nigdy nie spadnie poniżej zera wyjątek mogą stanowić obszary górskie natomiast takie zjawisko jest zupełnie naturalne, temperatura spada wraz ze wzrostem wysokości n.p.m. Temperatura powietrza w dzień najniższa będzie w miesiącach czerwiec – lipiec i oscyluje w okolicach 14 °C. Najwyższa z kolei będzie przypadała na okres grudzień – styczeń gdzie nie powinna przekroczyć 23 °C. Z kolei temperatury w nocy wahają się od 14 – 16 °C. Tak jak widać dobowe amplitudy temperatur są bardzo niskie i nie powinny przekraczać 8-10 °C.

Nowa Zelandia Pogoda

Zrównoważona aura pogodowa przez cały rok ma silne odzwierciedlenie w wyglądzie flory znajdującej się na tym terenie. Niewielkie amplitudy, dodatnia temperatura przez cały rok, brak przymrozków wszystkie te elementy wpływają na to że jest to bardzo atrakcyjny obszar kuli ziemskiej pod względem pogodowym zarówno dla branży turystycznej jak i również dla rozwoju wielu roślin. Do tego stopnia że są takie rośliny, które na innych obszarach praktycznie nie występują. Zaliczyć można do nich krzew Manuka inaczej określany jako drzewo herbaciane. Roślina ta stała się symbolem Nowej Zelandii. To z tego wyjątkowego drzewa produkowane są stale zyskujący na popularności Miody Manuka. Ich najważniejszą cechą jest duża zawartość substancji czynnej o nazwie Methylglyoxal (MGO) .Odpowiada ona za niezwykłe działanie tego jedynego w swoim rodzaju miodu.

Klimat Nowej Zeladnii

Podsumowanie

Nowa Zelandia wydaje się krajem wręcz idealnym do życia. Nie jest tutaj ani za gorąco ani za zimno. Warunki klimatyczne wydają się wręcz idealne do życia. Jeżeli planujesz egzotyczne wakacje Nowa Zelandia powinna z całą pewnością znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia. Można również rozważyć ją pod kątem zmiany miejsca zamieszkania na stałe.

Bibliografia

  1. Nowa Zelandia – Wikipedia, wolna encyklopedia
  2. Henryk Senkowski. Świat w Liczbach. Nowa Zelandia. „Poznaj Świat”. IX (1 (98)), s. 37-38, styczeń 1961. Polskie Towarzystwo Geograficzne. Państwowe Wydawnictwo Naukowe. (pol.).