Miód Manuka na refluks żołądka

Wielu klientów poszukuje odpowiedzi czy pomoże im miód Manuka na refluks żołądka? Zalety nowozelandzkich miodów znane są od wielu lat. Coraz częściej możemy je spotkać na sklepowych półka w naszym kraju. Wszystko, ze względu na jego bogaty skład i wysoką zawartość MGO. Właśnie to jest główny powód, że Nowozelandczycy zdecydowali się podzielić z całym światem swoja skarbnicą zdrowia. Zalety ich miodu wykorzystywane są w niwelowaniu wielu dolegliwości, ale czy są skuteczne przy problemach z żołądkiem?

Co to jest refluks ?

Refluks inaczej zwany GERD jest chorobą przełyku. Objawia się poprzez cofanie się kwaśnej treści żołądka do górnej części układu pokarmowego. Towarzyszy temu zgaga, uczucie pieczenia a w skrajnych przypadkach doprowadza to do stanu zapalnego błony śluzowej. Przyjmuje się, że co 4 osoba może mieć problemy związane z refleksem. Znaczny wzrost występowania choroby obserwowany jest u osób z otyłością lub nadwagą. Schorzenie często kończy się wizytą u gastrologa. Często pacjenci skarżą się na wzrost objawów po spożyciu alkoholu, napojów gazowanych czy tłustych potraw.

Jak rozpoznać oryginalny miód Manuka ?

Jaki miód Manuka na refluks żołądka ?

Decydując się na miody Manuka należy wziąć pod uwagę kilka czynników.  Jednym z nich będzie to jak długo zmagamy się już ze schorzeniem. Siła działania MGO, będzie największa w miodach 400 i 550. W przypadku, gdy przewlekle zmagamy się z dolegliwością może być to najlepszy wybór do szybkiej regeneracji błony śluzowej żołądka i przełyku, która uległa podrażnieniu w wyniku cofania się treści pokarmowej. Pośrednio stosowanie miodu z wysoką zawartością MGO odbudowuje śluzówkę przełyku poprzez dostarczenie cennych składników odżywczych. Badania przeprowadzane wykazał, że miod 550+ MGO, posiada właściwości lecznicze w przypadku zakażań drobnoustrojami oraz bakteriami układu pokarmowego.

Miód Manuka na refluks opinie

Opinie na temat zastosowania miodu Manuka na refluks żołądka są bardzo pozytywne. Główne znaczenie ma tutaj regularność stosowania. Należy pamiętać, ze pierwsze efekty mogą wystąpić dopiero po około dwóch tygodniach. Dodatkowo miód może skutecznie leczyć szereg innych schorzeń układu pokarmowego. Wszystko ze względu na swój niezwykły skład, który odróżnia go od pozostałych miodów. Na forach internetowych można znaleźć szereg opinii jak wysokie stężenia MGO dobrze radziły sobie z niwelowaniem skutków refluksu oraz innych chorób układu pokarmowego. Szczególnie istotne jest to, że w większości przypadków te osoby były pogodzone ze swoim losem a lekarze twierdzili, że taki stan rzeczy będzie praktycznie dożywotni. Istotna kwestia to oczywiście regularność, czas stosowania oraz wysoka dawka MGO.

Miód na żołądek

Jest wiele dostępnych badań potwierdzających działanie Manuki na żołądek. Ponadto należy tu wyróżnić znaczące efekty stosowania miodu w walce z wrzodami żołądka oraz z jego stanem zapalnym. Ważnym aspektem są tu testy wykonywane na ochotnikach przez McGoverna i jego współpracowników. Badanie wykazało, że użycie miodu o zawartości około 400+ MGO 2 razy dziennie przez 14 dni może w dużym stopniu zimniejszy objawy niestrawności oraz bólu związanego z zapaleniem żołądka i jelit. Kolejne analizy wykazały, że podobna dawka wykazuje szerokie działanie przeciwzapalne oraz bakteriobójcze, na tej podstawie badacze twierdzili, że roztwór miodu o wysokiej zawartości MGO rozpuszczonego w wodzie można podawać na czczo chorym mającym stany zapalne układu pokarmowego. Biorąc pod uwagę tak obiecujące wyniki badań nawet dość wysoka cena miodu Manuka nie powinna zniechęcać do zakupu i przetestowania tego produktu w walce z problemami żołądkowymi.

Bibliografia

  1. Perspektywy wykorzystania miodu manuka w leczeniu chorób wewnętrznych Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia
  2.  Hannan A, Jabeen K, Saleem S. Effect of different doses of Manuka honey in experimentally induced mouse typhoid. Pak J Pharm Sci 2015; 28(3):891-902.
  3. McGovern DPB, Abbas SZ, Vivian G i wsp. Manuka honey against Helicobacter pylori. J R Soc Med 1999; 92:439
  4. Application of Manuka honey in treatment patients with GERD – PMC (nih.gov)