Miód Manuka a cukrzyca

Wiele osób zmagających się z cukrzycą musi rezygnować z wielu przyjemności. Zalecanie dla diabetyków są bardzo rygorystyczne. Niestety, ale ta choroba wymaga bardzo skrupulatnej diety. Dotyczy to też produktów, które wykazują działanie prozdrowotne, ale są nie rekomendowane ze względu na ilość cukru w składzie. Wielu konsumentów zastanawia sią czy pomimo restrykcyjnych zalecań mogą się w jakimś zakresie korzystać z miodu Manuka? . Postaramy się szczegółowo opisać czy miód i cukrzyca to dobre połączenie.

Miód Manuka a cukrzyca

Skąd się bierze cukrzyca?

Bezpośrednią przyczyna cukrzycy nie jest do końca znana. Choroba wpływa na nieprawidłowy metabolizm węglowodanów, czyli cukrów. Schorzenie może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. Czynniki powstania mogą być zarówno genetyczne jak i środowiskowe. Niestety cukrzyca jest schorzeniem przewlekłym a głównym jej skutkiem jest zaburzenie wydzielania insuliny. Według najnowszych rozporządzeń Światowej Organizacji Zdrowia wyróżniamy cztery główne typy cukrzycy:

  • Cukrzyca typu 1
  • Cukrzyca typu 2
  • Cukrzyca ciążowa
  • inne typy cukrzycy

Najczęściej spotykane są typ I oraz II, pierwszy dotyka najczęściej dzieci rzadziej osoby po 30 roku życia. Drugi natomiast jest nazywany chorobą cywilizacyjna naszych czasów, powstanie schorzenia ma głównie podłoże środowiskowe takie jak stres, otyłość i brak aktywności fizycznych.

Co jeść przy cukrzycy?

Właściwa dieta wymaga od cukrzyka wielu poświęceń z przestrzegania kilku kluczowych zasad. Oprócz systematycznego zażywania zaleconych leków jest to jednak najważniejszy element walki z chorobą. Dieta cukrzyka powinna być oparta o produkty o niskim indeksie glikemicznym. Drugim ważnym aspektem jest stosowanie produktów nieprzetworzonych. Jeżeli już wybieramy produkty zawierające cukier lepiej, żeby to były warzywa bądź owoce a nie słodycze. Dla przykładu chleb pszenny warto zastąpić razowym. Podobne sytuacje ma się z makaronem, gdzie warto wybierać tylko te z pełnego ziarna. Nie ma również przeciwwskazań, aby cukrzyk spożywał nabiał oraz chude mięso w tym drób jak i ryby.

Czy cukrzyk może jeść miód?

Miód należy do grupy produktów, które osoby chorujące na cukrzycę powinny ograniczyć. Składa się głównie z węglowodanów czyli w większości z cukrów. Spożywając miód wzrasta poziom glukozy we krwi. Z tego powodu spożywanie miodu powinno wcześniej być skonsultowane z lekarzem. Oczywiście, dzięki swoim składnikom ma on szerokie zastosowanie prozdrowotne. Dlatego, osoby chore starają się przemycić jego małą ilość do swojej diety. Według zalecań Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego ilość spożywanej fruktozy dziennie nie powinna przekroczyć 50 gramów. Dodatkowo, wybierając produkty należy kierować się indeksem glikemicznym <55. Wstępne informacje mówią, że przy dobrze kontrolowanej cukrzycy 2 małe łyżeczki miodu spożywane w ciągu dnia nie powinny mieć negatywnego wpływu. Ilość miodu, który można spożyć zależy też od typu posiadanej cukrzycy oraz od rodzaju miodu. [/av_textblock] [av_hr class='default' icon_select='yes' icon='ue808' font='entypo-fontello' position='center' shadow='no-shadow' height='50' custom_border='av-border-thin' custom_width='50px' custom_margin_top='30px' custom_margin_bottom='30px' custom_border_color='' custom_icon_color='' id='' custom_class='' template_class='' av_uid='av-36eif8' sc_version='1.0' admin_preview_bg=''] [av_textblock size='' av-medium-font-size='' av-small-font-size='' av-mini-font-size='' font_color='' color='' id='' custom_class='' template_class='' av_uid='av-l790vlw0' sc_version='1.0' admin_preview_bg='']

Indeks glikemiczny miodu

Na wstępie warto zaznaczyć czym jest Indeks glikemiczny – to wartość oznaczająca procentowy wzrost glukozy we krwi po spożyciu danego produktu w porównaniu do spożycia czystej glukozy. Na podstawie zaleceń dla diabetyków produkty dzielimy na 3 grupy:

  • o niskim indeksie glikemicznym poniżej 55
  • o średnim ig od 55 do 70
  • o wysokim ig powyżej 70

Jeżeli chodzi o rodzime miody, to najniższym indeksem może pochwalić się miód akacjowy, wynoszącym od 32 do 42. I stanowi on najlepszy wybór dla osób chorujących na cukrzycę jednocześnie starających się dołączyć do diety trochę słodkości. Ze względu na właściwości prozdrowotne z reguły jednak konsumenci kierują się w stronę nowozelandzkich produktów, ich duży wybór znajdziesz na stronie hecadi.pl/miod-manuka/. Najlepszym wyborem wydaje się miód Manuka, który ma indeks glikemiczny pomiędzy 54 a 59. Spośród wszystkich miodów dostępnych na naszym rynku najwyższy indeks glikemiczny ma miód leśny o ig 89.

Podsumowanie

Miód i cukrzyca to nie jest najlepsze połączenie, jeżeli pomimo choroby decydujemy się na dołączenie go do diety warto to na początku skonsultować z lekarzem. Wszystko ze względu na wysoką zawartość cukrów. W porównaniu do polskich miodów dobry profil cukrów posiada poziom MGO 500+. Glukoza w jego składzie stanowi jedynie 12% a fruktoza około 4%. A właśnie te grupy cukrów nie są zalecana dla diabetyków. Z tego też powodu miód na bazie Manuki może być on ciekawą alternatywą. Należy jednak pamiętać, że jeżeli decydujemy się na dołączenie go do diety, to tylko w mały zakresie. Warto odnotować też, że ten rodzaj miodu sprawdza się również świetnie zewnętrznie, dzięki regeneracji komórek skóry.

Bibliografia

  1. https://ptdiab.pl/images/docs/zalecenia/CTiD-1-2022-pl.pdf
  2. http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2021/09/pf_2021_114-124.pdf
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9368276/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20533247/