Jak zrobić ul pszczeli ?
W poniższym artykule opiszemy pokrótce elementy z jakich zbudowany jest ul pszczeli. Dla wzrokowców przedstawimy również prosty rysunek ula., który obrazowo przedstawi z jakich elementów składa się ta konstrukcja. Dodatkowo znajdziesz w tym wpisie poradnik jak krok po kroku zbudować samodzielnie ul w którym mogą zamieszkać pszczoły. Żeby stworzyć sprawdzony domek dla pszczół na początku niezbędna będzie wiedza teoretyczna dlatego też polecamy przeczytaj artykuł do końca żeby zdobyć tzw. „know how”.
Gdzie mieszkają pszczoły ?
Pszczoły zamieszkują w dwóch rodzajach ula. Pierwsze to te naturalne, które tworzone są przez te pracowite owady całkowicie samodzielnie, bez ingerencji pszczelarza. Naturalny ul można spotkać przeważnie wiszący w koronach drzew w okolicy, w której licznie występują kwiaty różnego typu. Stanowią one dla pszczół źródło nektaru, będącego podstawowym składnikiem wykorzystywanym przy produkcji miodu. Dlatego też powinny być w niewielkiej odległości od samego ula
Drugim rodzajem ula jest ul pszczeli przygotowany przez człowieka w celu zmaksymalizowania produkcji miodu przez pszczoły. Taki rodzaju ula wykorzystywany jest również w Nowej Zelandii i uczestniczy w procesie, w którym powstaje nektarowy Miód Manuka. Z wyglądu będzie znacząco różnił się od tego naturalnego. Wyróżnikiem będą gabaryty znacznie większe o tych występujących naturalnie oraz kolorystyka mająca na celu dodatkowo przyciągać pszczoły do ich domu.
Ul Pszczeli rysunek
Na poniższych rysunkach przedstawiamy poglądowy wygląd dwóch rodzajów ula pszczelego. Na rysunku po lewej znajdziesz naturalny ul, który cechuje się mniejszymi rozmiarami od tego stworzonego przez pszczelarzy. Jeżeli chodzi o kształt to jest on owalny można nawet powiedzieć że eliptyczny. Często można spotkać pszczoły, które szczelnie przykrywają go oczywiście od zewnętrznej strony. Jego podwieszenie pod konarami sprawia że jest on niezwykle łatwo dostępny dla wszystkich jego mieszkańców.
Na zdjęciu po prawej widzimy typowy ul wykorzystywany przez pszczelarzy. Ma on modułową budowę, o kształcie wysokiego prostokąta. Bardzo często każdy z elementów posiada inny kolor. Przeważają takie barwy jak niebieski, żółty, zielony ,czerwony wszystko po to żeby pszczoły w łatwy sposób były w stanie odnaleźć swój dom na tle polany bądź lasu. Ul pszczeli przygotowany przez człowieka może posiadać dodatkowo filtry chroniące gotowy miód przed zanieczyszczeniami w postaci np. skrzydeł pszczelich. Pojawią się nawet rozwiązania chroniące przed kradzieżą. Działają podobnie do systemów alarmowych wykorzystywanych w domach. Przyświeca im jeden cen a mianowicie ochrona produktów pszczelich.
Budowa ula krok po kroku
Przed rozpoczęciem przygody z pszczelarstwem oraz budową swojego pierwszego ula warto poznać trochę teorii. Ważnym pytaniem na które trzeba uzyskać odpowiedź jest to ile miodu można uzyskać z ula? Jeżeli wiemy już jak wygląda potencjał związany z produkcją miodu możemy zabrać się za budowę ula pszczelego. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie do budowy. Musimy przygotować niezbędne materiały takie jak drewniane deski, płyta OSB, blacha ocynkowana, siatka aluminiowa, kątowniki. Jeżeli chodzi na narzędzia to warto mieć wkrętarkę z wiertłami, otwornicę oraz inne podstawowe narzędzia jak młotek, śrubokręt czy też brzeszczot.
Jak zrobić domek dla pszczół ?
Kiedy mamy już przygotowane wszystkie materiały oraz narzędzia możemy przejść do poszczególnych elementów związanych z budową domku dla pszczół. Poniżej w punktach przygotowaliśmy plan, którego celem jest wskazanie kolejności wykonywania poszczególnych elementów.
Budowa ula krok po kroku:
- Przygotowanie podstawy ula
- Postawienie ścianek ula
- Konstrukcja i montaż powałki oraz daszka
- Instalacja stojak pod ul
- Konserwacja ula
- Zasiedlenie ula przez pszczoły
Podsumowanie
Dla osób lubiących majsterkować fajnym rozwiązaniem może być samodzielnie przygotowanie ula w oparciu o prezentowane kroku. Jeżeli z kolei nie czujesz się komfortowo w wykonaniu domku dla pszczół samodzielnie może kupić gotowy produkt, który z pewnością będzie wysokiej jakości i pszczoły odnajdą się w nim wręcz znakomicie.
Bibliografia
1. https://www.expondo.pl/inspiracje/budowa-ula-typy-niezbedny-sprzet-i-porady/
2.https://home.morele.net/zrob-to-sam/jak-zrobic-ul-krok-po-kroku/
3.https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/108-pasieka-3-2014/1308-by-ul-pasowa-jak-ula-cz5-wykonajmy-ul-samodzielnie