Jak rozpoznać oryginalny miód Manuka ?

Wielu klientów zadaje sobie pytanie jak rozpoznać prawdziwy miód Manuka ?  Dla większości miód kojarzy się głównie ze słodkim smakiem, aromatem, złocistą barwą i letnimi przekąskami. Nowozelandzkie miody to jednak zdecydowanie więcej niż tylko słodki przysmak. Od wieków miód pełni rolę „lekarstwa” na różnego rodzaju dolegliwości i przeziębienie. Jego rozmaite gatunki i rodzaje ubogacają walory smakowe, a także skupiają się na konkretnym kierunku prozdrowotnym. Coraz częściej jednak mówi się o wyjątkowości miodu Manuka.

Jak rozpoznać oryginalny Miód Manuka ?

Warto dodać, że wartościowy, jednorodny i w pełni oryginalny miód manuka powstaje tylko w Nowej Zelandii, gdyż tam występuje krzew manuka (uwaga: mimo że krzew Manuka możemy spotkać także w południowo-wschodniej Australii, główny zakład produkcyjny mieści się w Nowej Zelandii). Jeśli zatem na etykiecie potencjalnie kupowanego przez nas miodu widnieje inny kraj pochodzenia, odłóżmy go z powrotem na półkę. Wielu producentów szuka oszczędności produkcji i bazuje na niewiedzy konsumentów, sprzedając zupełnie inny produkt, niż widnieje na głównej etykiecie. Słyszy się też o „szklarniowych” uprawach krzewów Manuka, które nie gwarantują nam pełnego nasycenia naturalnych składników występujących w naturalnie dziko rosnącej roślinie.  

Co jeszcze może nam wskazywać oryginalność miodu? Okres jego powstania. Etykieta powinna zawierać taką informację lub dołączony do produktu certyfikat. Pamiętajmy, że powstawanie miodu powinno pokrywać się z okresem kwitnienia rośliny, o którym wspominaliśmy w poprzednim akapicie. Kolejną wskazówką i warunkiem autentyczności miodu Manuka jest jego smak – gorzkawy o silnym aromacie. Prócz tego koniecznie musi zawierać MGO, czyli bazowy i kluczowy składnik: methylglyoxal. W dokumentach certyfikacyjnych powinny widnieć dodatkowe informacje o pozostałych składnikach miodu tj. DHA, czyli dihydroxyacetonie, który jest pierwotnym związkiem methylglyoxalu oraz Leptosperinie, który obecny jest wyłącznie w nektarze kwiatów krzewu Manuka. Pamiętajmy, że oryginalny produkt nie trafi raczej na listę asortymentu supermarketu. Jeżeli masz problemy z wyborem miodu Manuka chętnie pomożemy. Kupując od producenta lub w specjalistycznych sklepach takich jak hecadi.pl będziesz miał pewność że zakupiony miód jest oryginalny oraz najwyższej jakości.

Jak rozpoznać oryginalny miód Manuka ?

Jak powinien wyglądać prawdziwy miód?

Hecadi to przede wszystkim miód Manuka o wyjątkowym smaku, kolorze i aromacie odbiegającym znacząco od swoich łatwiej dostępnych miodowych braci. Mimo że niektórzy pragną porównać go pod kątem smaku do miodu wrzosowego, Miód Manuka ma znacznie intensywniejszy posmak, niekiedy pozostawiający nutkę goryczy lub ziemistości. Głęboko ciemna barwa, gęsta, ale idealnie gładka konsystencja to wizytówka miodu Manuka, który nie będzie kusił nadmierną słodyczą, ale wysublimowaną słodką wytrawnością z dodatkiem pożądanych i silnych właściwości.

Jak rozpoznać oryginalny miód Manuka ?

Jak rozpoznać fałszywy miód ?

Jak rozpoznać fałszywy miód Manuka i nie dać się nabrać na podróbkę? Jednym z częstych oszustw jest sadzenie Krzewu Manuka na terenie produkcji swojego kraju lub w warunkach „szklarniowych”. Niestety Krzew Manuka to roślina niezwykle wymagająca, lubiąca jedynie swój rodzimy klimat. W innym otoczeniu łatwo ją zanieczyścić metalami ciężkimi znajdującymi się w glebie czy skazić pyłem aglomeracyjnym, a co za tym idzie, miód powstały z takiej rośliny nie będzie miał wyjątkowych właściwości zdrowotnych. 

Kolejnym zabiegiem wprowadzającym klienta w błąd jest zachęcająca niska, jak na standardy oryginalnego produktu. Dodatkowo kupującego może skusić pokaźna zawartość MGO, niejednokrotnie wynosząca aż 2000 mg/kg. Miody Manuka posiadają zawartość MGO od 30 do 550 mg/kg, a wyższa wartość sugeruje, że miód został poddany procesom podgrzewania, a nawet mogło dojść do jego przegrzania. Czy to źle? Bardzo. Po pierwsze taki produkt nie ma swoich naturalnych właściwości, staje się bardzo kaloryczny i może stać się szkodliwy dla zdrowia. Nie daj się zatem skusić ładnym opakowaniem czy atrakcyjną “promocją”. Oryginalny miód Manuka wart jest swojej ceny, dlatego nie szukaj okazji na supermarketowych półkach. 

Bibliografia

  1. Występowanie metyloglioksalu w miodzie manuka i jego oddziaływanie na organizm człowieka Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia
  2. Miód Manuka i jego zastosowanie w medycynie Manuka Honey and its use in medicine
  3. Chemical composition and antioxidant properties of manuka honey Aleksandra Wilczyńska
  4. Miód manuka – charakterystyka i zastosowanie w terapiach naturalnych, 5 / 2017 / vol. 6 Kosmetologia Estetyczna
  5. Aktywność antybiotyczna miodu manuka i jego działanie na drobnoustroje chorobotwórcze dla człowieka Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu Dyrektor Instytutu: prof. dr hab. Grzegorz Spychalski
  6. Sekrety Miodu Jarosław Cichocki