Czy pszczoły są pod ochroną ?

Wszyscy znamy pszczoły jako bardzo przydatne i pracowite stworzenia. Tym bardziej przykro jest słyszeć że te owady zagrożone są wygięciem. Słyszy się dość regularnie o wymieraniu tych owadów i to na masową skalę. Dzieje się to przeważnie przez pośrednią ingerencję człowieka. Pszczoły umierają z powodu nadmiernej obecności szkodliwych substancji takich jak chociażby pestycydy oraz szkodliwe dla nich środki ochrony roślin.  Pojawia się zatem pytanie czy aby na pewno pszczoły są odpowiednio chronione przed wyginięciem ? W artykule przyjrzymy się bliżej uwarunkowaniom prawnym dotyczącym ochrony tych pracowitych żółto -czarnych stworzeń. Sprawdzimy również co należy zrobić kiedy pszczoły zaczną budować gniazdo w okolicy naszego domu i ich ilość w szybkim tempie będzie wzrastała.

Pszczoły pod ochroną

Na świecie żyje wiele gatunków pszczół. Pod ochroną są tzw. pszczoły miodne i to nie tylko z tego powodu że produkują jedyne w swoim rodzaju produkty pszczele. Mają również znaczący wpływ na poprawne funkcjonowanie ekosystemu. Mówi się nawet że gdyby całkowicie wyginęły mogło by to doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji na skalę światową. Dlatego też tak istotne jest aby za każdą cenę nie doprowadzić do takiej sytuacji. Zastanówmy się w takim razie na czym w praktyce polega ochrona pszczół i co my jako zwykli obywatele możemy zrobić żeby przeciwdziałać ich wyginięciu ?  Przede wszystkim nie należy niszczyć ich naturalnego domu jakim jest ul pszczeli. Nie chodzi tutaj tylko o fizyczne ich zniszczenie, ale również o zatruwanie otoczenia, w którym żyją różnymi chemicznymi specyfikami. Dodatkowo należy podejmować działania mające na celu doprowadzenie do sukcesywnego zwiększania się populacji pszczół.

Czy pszczoły są pod ochroną ?

Ochrona w Polsce

Ochronę pszczół w Polsce przedstawię na własnym przykładzie. Kilka na temu na naszym osiedlu w kilku sąsiadujących domach pszczoły zaczęły zakładać gniazda w kominie. Doprowadziło to do pojawienia się bardzo dużej ilości owadów w okolicy domostw. Pojawiło się realne zagrożenie ukąszenia, którego z domowników przez pszczoły. Szczególnie narażone były najmłodsze osoby czyli dzieci. W owadach rozpoznaliśmy pszczoły tak więc zastanowiliśmy się jak pozbyć się problemu jednocześnie nie szkodzą tym pięknym owadom. Na początku zadzwoniliśmy po straż pożarną. Strażacy potwierdzili że faktycznie mamy do czynienia z pszczołami po czy niezwłocznie wezwali pszczelarza. Po przyjechaniu na miejsce specjalista od pszczół zajął się przeniesieniem gniazd w miejsca gdzie będą mogły one spokojnie funkcjonować. Dzięki takiej sytuacji pozbawiliśmy się trudnego problemy jednocześnie zapewniając ochronę pszczołą. Polecam takie podejście wszystkim osoba, które kiedykolwiek będą musiały zmierzyć się z takim problemem.

Pomóż chronić pszczoły

Ustawa i podstawa prawna

Jeżeli chodzi o akt prawny, z którego wynika fakt że pszczoły są pod ochroną to będzie nim Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. W paragrafie 11 ww. ustawy znajduje się tabela, w której wyszczególnione są wszystkie gatunki zwierząt, które są pod ochroną na terenie naszego kraju. Pod odszukaniu sekcji „błonkoskrzydłe” wymienione są wszystkie gatunki pszczół, które podlegają ochronie. Oczywiście nie wszystkie owady są pod ochroną dlatego też np. warto znać różnice między pszczołą a osą. Teraz już wiesz z czego wynika ochrona tych owadów oraz na jakie przepisy należy się powołać jeżeli będzie taka potrzeba.

Podsumowanie

Podsumowując pszczoły to wyjątkowe stworzenia, które zapewniają nam wiele dobrego. Bez ich udziały nie byłoby między innymi takich rarytasów jak miód Manuka. Mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego środowiska, w którym żyjemy. Należy pamiętać że jeżeli pojawi się problem z pszczołami to nie powinniśmy podejmować żadnych kroków na własną rękę. Najlepiej wezwać pszczelarza, który w fachowy i profesjonalny sposób zajmie się sytuacją.

Bibliografia

1. https://rozowyulik.pl/czy-pszczoly-sa-pod-ochrona/

2. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20160002183