Czy miód się psuje ?

Naturalne produkty są bardzo zdrowe, ale jednocześnie mogą mieć dość krótki termin ważności. W poniższym artykule zastanowimy się jak to wygląda w przypadku miodu. Przeczytaj wpis do końca a znajdziesz odpowiedź na pytanie czy miód się psuje, kiedy nie warto go spożywać  a także na inne pytania związane z tematem jak choćby te odnośnie krystalizacji miodu.

Czy miód może się zepsuć?

Miód jest bardzo popularny w naszym kraju. Wiele osób kupując go, korzysta z jego walorów długo po pierwszym otwarciu. Czy może się on zepsuć? Zacznijmy od historii, archeolodzy potwierdzili informacje, że spożycie miodu było dokonywane nawet w czasach antycznych. Właśnie dzięki temu w 2012 roku badacze natrafili w Gruzji na wielki dzban miodu, co zaskakujące nadawał on się do spożycia! Jak to możliwe, że przez ten czas się on nie popsuł!? Wszystko dzięki obecności nadtlenku wodoru, to właśnie ten związek jest odpowiedzialny za długowieczność miodu, ale nie on jedyny. Miód ma szereg właściwości antybakteryjnych i to powoduje, że jego termin ważności jest już sam w sobie bardzo odległy. Warto, pamiętać że ze względu na swoją charakterystykę miód jest polecany jako jeden z produktów, który powinno się zabrać go do schronu. Wszystko to potwierdza stwierdzenie, że jest to produkt który praktycznie się nie psuje!

Jak przechowywać miód ?

Kluczem do zachowania długowieczności jest przechowywanie. Jeżeli chcemy by miód nie tracił swoich zalet musimy się trzymać określonych zasad przechowywania. Po pierwsze ważne, aby nie był narażony na działanie wysokiej temperatury. Zdecydowanie warto go umieścić w szafce nienarażonej na działanie promieni słonecznych. Warto pamiętać aby po otwarciu szczelnie go zakręcać, gdyż wtedy zabezpieczmy produkt przed zanieczyszczeniami z powietrza. Najlepsze warunki dla miodu to temperatura pokojowa. Dzięki zastosowaniu się do tych prostych zasad, wpłyniemy na zachowanie pełnej jakości produktu. Jednym z najbardziej trwałych nektarów jest miód Manuka, klienci po jego zakupie w sklepie hecadi.pl mogą cieszyć się jego smakiem nawet do kliku lat po otwarciu.

Krystalizacja miodu

Proces krystalizacji jest naturalnym elementem i wcale nie oznacza, że produkt się popsuł. Co ważne każdy miód, przechodzi przez ten proces, różnice dotyczą tylko kiedy on się rozpoczyna. Nie wpływa to jednak na walory produktu i nic nie traci ze swoich właściwości. Co wpływa na ten proces? Głównie zależy on od ilości glukozy w miodzie  ten następuje z czasem może się zaczynać od kilku tygodni do nawet roku po nabyciu produktu. Istotna jest tez temperatura, zachodzi on w granicach 16-18 stopni. Co zrobić jeżeli miód się zestalił? Można go delikatnie podgrzać, wtedy wróci do płynnej postaci. Warto pamiętać, że jeżeli miód się skrystalizował, oznacza to że nabyliśmy naturalny prawdziwy produkt!

Czy może sfermentować?

Jedynym wyjątkiem, kiedy miód możemy uznać za zepsuty to kiedy zaczyna fermentować. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinna być podejrzana piana na wierzchu miodu. Wytwarzają się wtedy gazy a wieczko słoiczka zaczyna być wypukłe. Po otworzeniu następuje szybki upust powietrza a przede wszystkie pojawia się  nieprzyjemny zapach. Dlaczego nawet naturalne produkty pszczele mogą fermentować ? Pierwszym elementem jest zaniedbanie pszczelarza i rozlanie niedojrzałego miodu. Kolejny aspekt, który może na to wpłynąć jest niestety zła przechowywanie produktu przez klienta. Ostatnim powodem, który wpływa na fermentacje jest rodzaj miodu. Niektóre odmiany są na to bardziej narażone, gdyż są mniej trwałe lub zawierają drożdżaki przyśpieszające ten proces. Z krzewu Manuka powstają najtrwalsze miody Manuka, które nie są tak bardzo narażone na proces fermentacji. Więcej informacji na temat rośliny, z której powstają te niesamowite miody znajdziesz na naszym blogu – link do artykułu. Życzymy udanej lektury.

Czy miód się psuje ?

Podsumowanie

Miód jest bardzo trwałym produktem i praktycznie się nie psuje. Proces krystalizacji wcale nie oznacza, że produkt się popsuł a wręcz przeciwnie potwierdza, że produkt jest naturalny. Są pewne wyjątki, kiedy miód może być niezdatny do spożycia i oczywiście należy pamiętać, że wszystko zależy od odmiany jaką zakupiliśmy. Na trwałość miodu wpływa też zawartość substancji antybakteryjnych takich jak metyloglioksal, dlatego też jednymi z najbardziej długowiecznych miodów są te wytwarzane w Nowej Zelandii.

Bibliografia

  1. W. Ostrowska, Poradnik pszczelarski, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1969
  2. Nolan, V. C., Harrison, J., & Cox, J. (2019). Dissecting the Antimicrobial Composition of Honey. Antibiotics (Basel, Switzerland)8(4), 251.
  3. Singh, I., & Singh, S. (2018). Honey moisture reduction and its quality. Journal of food science and technology55(10), 3861–3871.